MARIANNA ONUFEROVÁ
O mesiac budú na všetkých cenovkách ceny v korunách aj v eurách. Ekonómovia sú presvedčení, že korunové ceny budeme už navždy deliť číslom 30,126.
BRATISLAVA. Brusel nám dnes okolo obeda oznámi konečný výmenný kurz pravdepodobne na úrovni 30,126 koruny za euro. To zodpovedá úrovni oficiálneho stredového kurzu koruny. Na tejto hodnote sa včera zhodlo 11 z 12 oslovených slovenských ekonómov združených v Klube ekonomických analytikov.
Konverzný kurz musia dnes odobriť ministri financií 27 členských krajín Európskej únie. Neoficiálne informácie hovoria, že konverzný kurz koruny je posledný bod programu ministerského stretnutia. To môže predznamenať, že sa precedens konať nebude.
"Aj keď premiér Fico viackrát spomenul, že chce ešte silnejší kurz, ako je centrálna parita, považujem to skôr za jeho osobné želanie, ktoré nebude realizované," povedal analytik VÚB Martin Lenko.
Cez konverzný kurz sa 1. januára prepočítajú na eurá všetky korunové dôchodky, platy, sociálne dávky, hodnoty podielov vo fondoch či splátky úverov. Doteraz všetky krajiny, ktoré vstupovali do eurozóny, vymieňali domácu menu na euro pri úrovni centrálnej parity.
"Keďže precedensy sú v politike Európskej únie kľúčové, radikálne by sa jej tým zhoršila vyjednávacia pozícia voči budúcim záujemcom o vstup do eurozóny," myslí si hlavný analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý.
Analytik inštitútu HPI Peter Pažitný ako jediný z oslovených očakáva, že konverzný kurz bude na úrovni 30 korún za euro. "Môj jediný argument je ten, že je to ľahko zapamätateľné a deliteľné číslo."
Oboje na jednej cenovke
Od 8. augusta by sa na všetkých cenovkách mali objaviť sumy v slovenských korunách aj eurách. Na eurá sa prerátajú podľa konverzného kurzu. Ten musí byť uvedený na každom pokladničnom bločku. Sumy v korunách a eurách budú aj na výplatných páskach, faktúrach alebo na výpisoch z bankových účtov.
Do konca roku 2008 budú na pokladničných účtoch dvojaké cenovky, ale ceny jednotlivých tovarov a služieb budú v korunách. Od januára budú všetky položky uvedené v eurách. Na koruny sa prepočíta až výsledná suma. Dvojaké ceny budú povinné ešte rok po zavedení eura, teda do konca roka 2009. No od 1. januára bude na cenovkách výraznejšie označená cena v eurách. Kto si neuloží do konca roka korunové úspory na účet v banke, zameniť ich na eurá môže hocikedy aj po tomto termíne. Banky budú bez poplatku meniť koruny za eurá do konca roku 2009. Mince však vymenia len do konca júna.
Národná banka bude vymieňať slovenské mince, bankovky a pamätné mince bez časového obmedzenia. Korunami sa bude dať platiť do 16. januára, no obchodník vydá kupujúcemu už len eurá.
Koniec špekulácií
Koruna si bude aj podnešnom dni žiť až do konca roka vlastným trhovým životom. Trhový kurz sa síce bude líšiť od konverzného, no špekulanti už na korune veľa nezarobia. "Očakávam, že skutočný trhový kurz sa oproti konverznému bude pohybovať v rozpätí desiatich halierov," povedal analytik VÚB Martin Lenko. O väčšinu biznisu tak prídu aj veksláci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.