dôchodkov nezmení, ľuďom opticky ubudne peňazí.
BRATISLAVA. Napríklad prídavok na dieťa, ktorý je dnes 540 korún, bude po novom 17,93 eura. Jeho zvýšenie o 100 korún, ktoré ohlásil premiér Robert Fico, bude znamenať o 3,32 eura viac.
Človek, ktorý má dôchodok 10-tisíc korún, zasa bude dostávať 331,94 eura. „Keď si odloží to, čo musí vydať na byt, lieky a stravu, tak sa bude pohybovať len tak-tak v desiatkových hodnotách," hovorí sociológ Ľubomír Falťan.
Prieskum, ktorý Štatistický úrad urobil začiatkom júna, ukázal, že väčšieho počtu mincí či rozpoznávania a zvykania si na nové obeživo sa obáva rovnaký počet ľudí ako zvyšovania cien.
Ďalší sociológ Milan Zeman si myslí, že optické zníženie sumy bude mať vplyv aj na spotrebiteľské návyky. „Efekt malých čísiel sa môže prejaviť v tendencii viac nakupovať."
Pozor na drobné
V Rakúsku euro používajú od 1. januára 2002. Mnohí mu nepovedia inak ako „euro teuro" (z nemeckého drahé). „Starší stále počítajú v šilingoch a sú z 'novej' meny zmätení," hovorí Marta Kopka, ktorá v Rakúsku žije 10 rokov. Tvrdí, že na začiatku zahadzovali drobné ako 20 centov, no pre rast cien s tým prestali.
Na Slovensku je dnes kúpna sila drobných nízka, mnohí ľudia sa ich snažia zbaviť, aby nemali ťažkú peňaženku.
Falťan tvrdí, že Slováci pohŕdajú mincami. „Napriek tomu, že nie sme bohatý národ, sme radi 'veľkopanskí', prepitné dávame aj v obchodoch - neberúc drobné. Musíme na to zabudnúť, lebo to bude veľmi drahé." Prvé mesiace preto budú aj skúškou kultúrnosti „na oboch stranách pokladníc".
„Nejaký čas potrvá, kým si ľudia uvedomia, že napríklad 20 centov je šesť korún a nie 20 halierov," dodáva Zeman.
Autor: jč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.