sociológa čakajú, ako prijatie dopadne a veria, že Fico naň doplatí.
BRATISLAVA. Keď Slovensko pred štyrmi rokmi vstupovalo do Európskej únie, zaviazalo sa aj prijať euro. O tom, že to bude v roku 2009, naznačila druhá vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) v septembri 2004, keď prijala národnú stratégiu prijatia eura. Zásluhy, ktoré súčasná opozícia na zavedení eura má, napriek tomu premiér Robert Fico (Smer) včera ani raz nespomenul.
Chváli sa len SDKÚ
Rovnako ako pri vstupe Slovenska do Schengenu ostala včera opozícia bokom. Okrem SDKÚ však svoje zásluhy na eure ani nezdôraznila.
„Euro je proces, ktorý naštartovala druhá vláda Mikuláša Dzurindu a súčasná v tom pokračuje," povedal poslanec SDKÚ Ivan Štefanec, ktorý ale nie je spokojný s tým, aký konverzný kurz Ficova vláda dosiahla.
Štefanec tvrdí, že ak by nebolo kauzy okolo úniku informácií a návštevy ministra financií Jána Počiatka (Smer) na jachte J&T, pravdepodobne by Slováci mohli vymieňať za korunu viac mincí a bankoviek v eurách.
Fico: Chceli uškodiť ľuďom
„To, čo povedal, ako keby si rovno vypálil znak čarodejnice na pravé pleco," povedal o Štefancovi vzápätí premiér. Poslanec sa podľa neho priznal k neuveriteľnému prešľapu. „Mala SDKÚ záujem úmyselne krivo obviniť ministra financií s cieľom zhoršiť konverzný kurz, poškodiť tým ľudí a tak poškodiť vládu?" pýtal sa včera Fico
Premiér je presvedčený, že konverzný kurz nemohol dopadnúť lepšie, pretože vždy sa vychádza z centrálnej parity, ktorá bola daná už od konca mája.
„To, že po voľbách v roku 2006 pán premiér zasadol do pekne ustlatého kresla, bolo zásluhou bývalej vládnej koalície," hovorí predseda Republikovej rady SMK Iván Farkas. Na rozdiel od Štefanca konverzný kurz nekritizuje. Hovorí, že je optimálny, i keď pripomenul, že Fico chcel dosiahnuť kurz pod 30 korún.
Na zavedení eura má podľa Farkasa bývalá vláda zásluhu aspoň 90 percent, pretože dobre nastavila ekonomiku. Priznáva ale, že opozícia teraz ostáva v ústraní a úspechom sa chváli len Fico.
KDH je v opozícii výnimkou, pretože radšej by uprednostnilo neskoršie prijatie eura. Kritizuje, že do menovej únie vstupuje Slovensko ako najchudobnejšia krajina.
Opozícia čaká, čo sa stane
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že opozícia sa svojimi zásluhami pri eure veľmi nepýši. „Je to vyčkávacia taktika do roku 2009," myslí si. Opozičné strany podľa neho čakajú, čo sa po zavedení eura bude diať. „Skryte dúfajú, že to Ficovi zlomí väz," povedal Haulík, ktorý ale priznáva, že to by bolo málo pravdepodobné.
Problémy by museli byť dramtické, vývoj cien by museli ovplyvniť aj globálne problémy. Opozícia svojím postojom riskuje, že ak všetko dopadne dobre, tak všetku chválu zožne Fico. Haulík očakáva, že opozičné strany svoje zásluhy ešte pripomenú, ale zrejme až po zavedení eura, čo už môže byť neskoro.
Autor: šut
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.