včera rozhodli, že konečným kurzom koruny a eura, s ktorým Slovensko vstúpi do eurozóny bude terajší úradný kurz, teda takzvaná centrálna parita. Jedno euro teda bude definitívne 30,126 koruny. Priemerný plat sa tak z vyše 20-tisíc korún zmení na približne 680 eur. Priemerná penzia vyjde na necelé tri stovky eur.
BRATISLAVA. Konečným kurzom sa prerátajú aj všetky ceny. Znamená to, že za plat či penziu v eurách si budeme môcť kúpiť približne to isté množstvo tovarov a služieb ako teraz. Eurom začneme platiť až na budúci rok. Dovtedy je stále našou menou koruna. V januári sa s ňou definitívne rozlúčime. Koruny budeme môcť v komerčných bankách vymeniť v priebehu budúceho roka bez poplatkov. Potom neobmedzene a tiež zadarmo v Národnej banke.
Ak niekto tento rok pôjde do zahraničia na dovolenku alebo služobku, eurá si bude musieť kúpiť v bankách, kde je kurz oproti konečnému o čosi menej výhodný.
Od augustu cenovky aj v eurách
Už od augusta sa na cenovkách, vo výkladoch, faktúrach, či výplatných páskach objavia dve meny. Korunové sumy sa podľa konečného kurzu prerátajú na eurá. Ceny v eurách budú len informatívne. Vláda tým chce predísť neodôvodnenému zaokrúhľovaniu a zdražovaniu v súvislosti so zavedením eura. Dvojité cenovky majú aj umožniť, aby si ľudia zvykli na euro ešte predtým ako k nám príde. Dvojité oceňovanie je povinné do konca budúceho roka. Od 17. januára sa bude dať platiť už len eurom.
Vláda aj Národná banka Slovenska sú s výsledným kurzom spokojné. Ekonómovia takýto kurz čakali. Podľa nich ekonomike neuškodí, skôr naopak. Podnikatelia neprotestujú. „Je to veľký úspech pre ľudí a nepoškodzuje ani podnikateľský sektor," reagoval na kurz minister financií Ján Počkatek.
Exportéri sú radi
Exportéri, ktorým silnejúca koruna neustále znižovala zisky a nútila ich prepúšťať ľudí, sú radi, že po zavedení eura sa to zastaví.
Guvernér Národnej banky Ivan Šramko sa zas teší, že kurz bude brzdiť rast cien. „Tento kurz odráža históriu za posledné obdobie a vytvára do budúcnosti dobré podmienky, aby bol ekonomický rast udržateľný. Zároveň by mal zo strednodobého pohľadu prispieť k tlmeniu inflačných tlakov."
Eurokomisár Almunia nás pochválil za to, čo sme na ceste za eurom dosiahli a vyzval vládu, aby sa poučila z chýb terajších členov eurozóny a správala sa v rozpočte zodpovedne.
Rovná tridsiatka nevyšla
Počiatek priznal, že bojovali za ešte silnejší kurz. Túžili, asi ako väčšina ľudí na Slovensku, po rovnej tridsiatke. Podľa očakávania to neprešlo. Doteraz totiž každý z 15 štátov, ktoré sú v eurozóne a používajú euro, prešli na spoločný menu s kurzom rovnajúcim sa centrálnej parite. Únia tento zaužívaný spôsob meniť nechcela.
„Stanovenie akéhokoľvek iného kurzu by bolo veľkým precedensom, keďže pre všetky krajiny vstupujúce do eurozony bol zvolený rovnaký postup. Dalo sa čakať, že únia z neho neustúpi," povedal analytik Allianz-Slovenská DSS Mário Blaščák. Potvrdil to aj minister financií. „Európske inštitúcie sa priklonili k tomu, že je dôležité dodržať zaužívanú prax a nevytvárať nové precedensy," povedal Počiatek.
Autor: ľj, šaf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.