Česká republika včera podpísala zmluvu so Spojenými štátmi o umiestnení americkej radarovej základne na českom území.
PRAHA. Dohodu o základni, ktorá má byť súčasťou rozšíreného amerického protiraketového štítu, podpísali v Prahe šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová a český minister zahraničia Karel Schwarzenberg. Okrem neho sa Riceová stretla aj s premiérom Mirkom Topolánkom. Z Českej republiky dnes odletí na návštevu Bulharska.
Senát je za, Snemovňa proti
Podpis ministrov zahraničných vecí USA a ČR ešte neznamená, že zmluva vstúpi do platnosti, keďže stále chýba súhlas českého parlamentu. Okrem opozičných sociálnych demokratov a komunistov s ňou nesúhlasí aj niekoľko koaličných poslancov. V Poslaneckej snemovni má radar viac odporcov než priaznivcov, zatiaľ čo v Senáte má jasnú podporu. Termín hlasovania v parlamente ešte nie je stanovený, uvažuje sa o mimoriadnej schôdzi v auguste.
O pobyte vojsk sa nedohodli
Česká strana sa zatiaľ s Američanmi nedohodla na znení druhej dohody, takzvanej Zmluve o štatúte vojsk, ktorá má legalizovať pobyt cudzích vojsk na českom území a upravovať jeho podmienky. Problémy sa vyskytli najmä v oblasti daní. Aj túto zmluvu musí schváliť parlament.
Otázna je aj dohoda s Poľskom
Dohoda, ktorú podpísali včera, hovorí o vybudovaní radarovej základne, ktorá bude mať amerického veliteľa a najviac 250 vojakov. Američania sa v nej zaväzujú, že české územie budú chrániť pred útokom v súvislosti s radarom. Radarová základňa je súčasťou amerického obranného štítu, ktorého protiraketové strely majú byť umiestnené v Poľsku. Dohoda s Poľskom však stále nie je na svete, neúspechom sa skončilo aj pondelňajšie rokovanie Riceovej s poľským ministrom zahraničia Radkom Sikorským vo Washingtone.
Sikorski popiera, že by Poľsko odmietlo aj zatiaľ poslednú americkú ponuku. "Nič sme neodmietli. Pravda je taká, že rokovania pokračujú. Chceme pokračovať až do šťastného konca. Je to celé o posilnení našej bezpečnosti. Musíme brať do úvahy naše záujmy," povedal minister pre PAP.
Poľsko požaduje za umiestnenie základne amerického systému protiraketovej obrany na svojom území objemnú finančnú injekciu do poľskej armády. Washington s Varšavou už mesiace rokujú o podobe a výške americkej pomoci Poliakom, a zatiaľ sa stále nedohodli.
Presťahujú sa do Litvy?
Podľa niektorých diplomatov už Američanov zdĺhavé rokovania s Poľskom začínajú unavovať a stále viac uvažujú nad presunutím základne do inej krajiny. Spomína sa najmä Litva. To by však ešte viac nahnevalo Moskvu, ktorá dlhé mesiace ostro protestuje aj proti plánom na výstavbu základne v Poľsku a v Čechách.
Tešili sa na hit Kuš, pane Bush
Proti Riceovej návšteve v ČR včera v Prahe protestovali na dvoch rôznych miestach členovia Greenpeace a organizácie neradaru.cz. Pravdepodobne najväčšia demonštrácia sa mala uskutočniť o šiestej večer na Václavskom námestí pod taktovkou hnutia Nie základniam. Organizátori sa podľa internetovej stránky iDnes.cz najviac tešili na to, ako Riceovej zaspievajú "vynovenú" pesničku Kuš, pane Bush. Tá vznikla pri príležitosti návštevy amerického prezidenta Georgea Busha a teraz ju "obohatili" o novú slohu pre šéfku americkej diplomacie. Aj keby nám zaplatili, tak sa nám to hnusí, rakety k nám namieria Číňania aj Rusi, spieva sa v pesničke namierenej proti americkému radaru.
Podľa informácie polície zatiaľ všetky protesty proti Riceovej návšteve prebiehali pokojne. Na akcii Greenpeace na Letnej sa zúčastnilo len niekoľko ľudí s transparentmi Nerobte z nás terče. Rozvinutie obrovského transparentu s obrázkom terča po niekoľkých minútach vzdali pre nepriaznivé poveternostné podmienky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.