pohlavári mali na svedomí obete druhej svetovej vojny, tábory smrti, vyvražďovanie státisícov ľudí, zverstvá, páchané v mene nacistických vidín ovládnutia sveta "čistou rasou".
Všetci mali deti, dnes už v seniorskom veku. Okrem Goebbelsových detí, ktoré ich rodičia otrávili a potom sami spáchali samovraždu, väčšina detí týchto zločincov žije spokojne, bez zmeny priezviska a s pocitom krivdy spáchanej nespravodlivým procesom na ich otcoch. Pokúsili sa viackrát o revíziu procesu. Menej bolo tých, ktorí prijali skutočnosť o ich "pôsobení", pretože doma boli láskavými, starostlivými otcami, aj vzornými manželmi. V dobe norimberského procesu boli noviny plné ich fotografií, aj snímok ich obetí. Potomkovia, ktorí si túto skutočnosť uvedomili, v dospelosti dokonca začali pomáhať bývalým nacistom, tiež vyhlasovali, že to bola politika a nemožno ju porovnávať s osobnými citmi, niektorí sa nevyhýbali diskusii o minulosti a zodpovednosti.
Ich mená pôjdu dejinami a v nich zostanú ako výstraha,.
Martin Bormann
Tento Ríšsky minister a osobný Hitlerov tajomník, na ktorého mal veľký vplyv, bol odsúdený v neprítomnosti a až do roku 1998, kedy sa analýzou DNA potvrdilo, že ostatky nájdené 2 roky predtým, sú Bormannove, ho hľadali v Južnej Amerike, kde sa údajne mal skrývať. V roku 1945 spáchal samovraždu.
Jeho syn, tiež Martin, sa od r. 1945 ako 15-ročný skrýval v rakúskych Alpách, ako pastier dobytka. Otca obdivuje dodnes, hoci pod vplyvom udalostí a správ o otcovi vstúpil do mníšskeho rádu. Opustil ho, oženil sa a tvrdí, že politika je jedno a cit k otcovi iné.
Edda Göringová
Ríšsky maršal Hermann Göring bol zakladateľom koncentračných táborov a Gestapa, Hittlerov zástupca aj nástupca špeciálne vymenovaný r. 1939. Bol vrchným veliteľom letectva, mužom č. 2 v nacistickej hierarchii, až do roku 1945 vrúcne oddaný ríši a Hitlerovi, kedy ho po Bormannovom označení za zradcu Hitler zbavil všetkých funkcií. Po odsúdení na trest smrti sa vo väzení otrávil.
Dcéra Edda Göringová si nedala zmeniť meno na rozdiel od mnohých Nemcov, ktorí s jej otcom nemali nič spoločné. Chceli sa iba zbaviť tohto potupného priezviska, ktoré bolo veľmi frekventované. Aj jej matka si ponechala meno a Edda, vyštudovaná právnička, viedla s ňou nákladný život v Mníchove z konta vo Švajčiarsku, lebo Göring bol najbohatším mužom vtedajšej nemeckej ríše. V jej byte je jedna izba plná pamiatok na otca a pripomína múzeum.
Joseph Goebbels
Medzi antisemitmi bol fanatikom, pritom s prísnou katolíckou výchovou. Bol doktorom histórie literatúry a novinárom a ako poslanec parlamentu bol šéfom ríšskej propagandy. To znamenalo, že mal neobmedzenú moc nad masovokomunikačnými prostriedkami, filmom aj literárnou tvorbou. Spolu s Bormannom bol najbližším Hitlerovým spolupracovníkom.
S manželkou Magdou mali päť dcér a jedného syna a z prvého manželstva mala jeho žena jedného syna. Ani jedno z detí sa nedožilo otcovho odsúdenia. Odsúdil sám seba a celú rodinu na smrť otrávením po kapitulácii Nemecka.
Himmlerova dcéra Gudrun
Dnes 80-ročná Gudrun Burwitz, rodená Himmler, je manželkou spisovateľa. Jej otec, tiež odsúdený na smrť (tiež spáchal samovraždu), bol Goebbelsovým zástupcom a veliteľom SS. Koncentračné tábory podriadil SS práve on, Heinrich Himmler a počas 2. svetovej vojny bol zodpovedný za germanizáciu oslobodených území a za masové vyhladzovanie Židov.
Dcéra Gudrun ho obdivovala aj ako ministra vnútra a vrchného veliteľa tzv. náhradnej armády, vystrihovala si jeho fotografie a články o ňom z novín a nalepovala do albumov. Pred svojou dcérou netajila, kto bol jej starý otec, je na svojho otca pyšná a aj teraz pomáha potomkom bývalých nacistických pohlavárov. Sama žila po skončení vojny pod záštitou otcových priateľov.
Hess nič neoľutoval
Rudolf Hess, Hittlerov súkromný tajomník, jeho zástupca vo funkcii vodcu strany NSDAP, veliteľ SA, odsúdený na doživotie, v r. 1987 spáchal vo väzení samovraždu. V Norimbergu vyhlásil pred tribunálom, že nič neľutuje a znovu by urobil to isté. Jeho jediný syn Wolf-Rüdiger Hess, dnes 71-ročný pán, sa po celý svoj život snažil otca dostať von z väzenia. Na detstvo spomína ako na najkrajšie obdobie svojho života, kedy sa hrával vo vidieckom rodinnom sídle s otcom. Je presvedčený, že otca vo väzení zavraždili, lebo sa báli, že prehovorí o veciach. o ktorých mlčal na procese, aj po ňom.
Niklas Frank
Úplne odlišne sa správa voči otcovej minulosti Niklas Frank, syn tzv. poľského kata Hansa Franka, zodpovedného za likvidáciu poľskej inteligencie, germanizáciu Poľska, plán úplnej likvidácie poľského národa, masové deportácie obyvateľov a deportácie 85 percent Židov do Osvienčimu, Treblinky a ďalších vyhladzovacích táborov. Niklas Frank nemal problémy s týmto bežným menom a keby sa nevyhýbal debatám o tejto strašnej minulosti, málokto by vedel, že jeho otec bol poľským katom, za čo sa hanbí, k čomu sa na verejnosti vyjadril a práve preto odsudzuje akýkoľvek náznak oživovania nacistickej minulosti.
Autor: Pripravila: Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.