Titul pre Dubašáka, dve striebra do Svitu

Sportnet|10. júl 2008 o 00:00

Prvý júlový víkend sa z poverenia Slovenského atletického zväzu v Nitre uskutočnili majstrovstvá Slovenskej republiky mužov a žien v atletike. Súťaže

sa zúčastnili aj pretekári vo farbách Popradu, Svitu, Kežmarku a Novej Lesnej.

POPRAD. Najúspešnejším atlétom z nášho podtatranského regiónu sa stal 31-ročný Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad, ktorý v behu na 3 000 m cez prekážky vybojoval majstrovský titul a zároveň časom 9:40,92 min. dosiahol v tejto disciplíne najlepší tohtoročný slovenský výkon. Svojho veľkého súpera Pavla Michalčíka z AFK Nové Mesto nad Váhom zdolal o takmer 17 sekúnd (Pavol dobehol do cieľa za 9:57,84 min.) a vrátil mu tak prehru zo začiatku mája, ktorú utrpel v rámci mítingu Grand Prix Slovensko. Bronzovú medailu za 3. miesto si v tejto disciplíne vybojoval Peter Sarkozi z AK Nové Zámky výkonom 10:05,68 min.

Vynikajúci Popradčan

Prvenstvo Jozefa Dubašáka je výrazným úspechom pre celú popradskú, ba i podtatranskú atletiku i preto, že celú prípravu absolvoval v amatérskych podmienkach popri bežnom zamestnaní a okrem toho sa ako tréner venoval ešte i svojim mladým zverencom. Nutnou podmienkou pre dosiahnutie kvalitného výsledku bolo absolvovanie náročných tréningových jednotiek, pričom spestrením jeho prípravy na tento slovenský šampionát boli i cestné a cezpoľné behy v okresoch Poprad, Kežmarok, na Spiši a v Liptove.

"Som rád, že sa mi podarilo získať titul majstra SR a ešte k tomu s výkonom roka. V kvalifikácii na Európsky pohár pred dvoma mesiacmi ma môj najväčší konkurent Paľo Michalčík porazil o dve sekundy a bol som sklamaný, že som nemohol reprezentovať SR. Musel som zmeniť taktiku a vyšlo to. V najbližšom období si dám chvíľu pauzu a v druhej polovici prázdnin absolvujem nejaké cestné behy a na jeseň majstrovstvá SR družstiev," uviedol J. Dubašák.

Dve striebra Sviťaniek

Dve strieborné medaily vybojovali mladé atlétky zo Svitu. Prvú z nich získala 20-ročná tohoročná maturantka Janka Kolláriková (AO Svit) v behu na 100 m cez prekážky časom 15,16 sek., ktorá v tejto disciplíne dobehla na 2. mieste za víťazkou Meritou Bytyqiovou zo Spartaka Dubnica (14,39 sek.) a pred treťou Danielou Kmecovou z ŠSK Junior Prešov (15,61 sek.). Druhú striebornú medailu pridala vekom ešte juniorka 19-ročná Patrícia Stenchláková (AO Svit) v hode oštepom. V tejto disciplíne sa všetky tri medailistky výkonmi zmestili do rozsahu jedného metra: 1. Lenka Krišková (ŠŠK Junior Prešov - 40,27 m), 2. Patrícia Stenchláková (AO Svit - 39,72 m), 3. Veronika Kadlečíková (AK AŠK Slávia Trnava - 39,28 m). Tesne za medailovým umiestnením zaostala Martina Grigláková z AK Elán pri ZSŠOS Kežmarok v behu na 400 m. Časom 57,56 sek. obsadila nepopulárne 4. miesto, keď si miesta na stupni víťazov vybojovali: 1. Miriam Karperová (AK AŠK Slávia Trnava - 55,11 sek.), 2. Lucia Slaníčková (AK Spartak Dubnica nad Váhom - 56,09 sek.), 3. Iveta Putalová (AO Slávia UK Bratislava - 56,93 sek.). Martina Grigláková (Kežmarok) štartovala aj v behu na 200 m, kde vo finále obsadila časom 25,77 sek. 6. miesto. Prvenstvo v tejto disciplíne patrilo Barbore Šimkovej z AK Malacky (24,82 sek.). Janka Kolláriková (AO Svit) v tejto bežeckej disciplíne v rozbehu obsadila 7. miesto časom 27,43 sek. a do finále sa neprebojovala.

Podtatranský región mal na tomto šampionáte zastúpenie i v najdlhšej mužskej bežeckej disciplíne na atletickej dráhe, ktorou bol beh na 10 000 metrov. Pretekárom, ktorí reprezentovali bežecký klub Šport Team Hritz Nová Lesná, sa však medailové umiestnenia vybojovať nepodarilo. Martin Holečko dobehol na 7. pozícii časom 33:17,98 min. a Štefan Sumerling tesne za ním na 8. mieste časom 33:20,26. Pre úplnosť - víťazom tejto disciplíny sa stal Imrich Magyar z AK Nové Zámky (31:13,36 min.).