stúpajúcim cenám potravín a pohonných hmôt, ktoré sú príčinou vysokej inflácie vo svete.
TOJAKO. Toto stanovisko je zároveň súčasťou záverečného vyhlásenia aktuálne sa končiaceho stretnutia najbohatších krajín sveta.
"Zhodli sme sa na potrebe bojovať obzvlášť proti stúpajúcim cenám ropy, potravín a globálneho inflačného rastu a zároveň chceme zabezpečiť stabilitu finančných trhov a bojovať proti protekcionizmu," hovorí sa vo vyhlásení.
Záver summitu krajín G8 - Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Rusko a Spojené štáty - sa nesie v duchu boja proti vysokým cenám pohonných hmôt a potravín a globálneho otepľovania.
Americký prezident Bush sa ešte separátne stretne s lídrami Indie, Číny a Južnej Kórey. Medzitým priemyselné a rozvojové krajiny ukončili diskusiu o otázke klimatických zmien, pričom deklarovali len ďalšiu spoluprácu na dosiahnutie dlhodobej redukcie emisií oxidu uhličitého, žiadne špecifické ciele ale nedosiahli.
Vyzvali Teherán na konštruktívny postoj
Lídri skupiny krajín G8 vyzvali Irán na "konštruktívny a zodpovedný postoj" ku konfliktom v Iraku a v Afganistane a zároveň aby prispel k blízkovýchodnému mierovému procesu. "Vyzývame Irán, aby konal zodpovednejšie a konštruktívnejšie, ... najmä v kontexte blízkovýchodného mierového procesu a stability Iraku a Afganistanu," uviedli lídri najvyspelejších krajín sveta na záver trojdňového summitu v japonskom Tojaku.
Vyhlásenie neprináša konkrétne výhrady na adresu Iránu, najmä Spojené štáty však Teherán obviňujú, že podporou militantného islamu destabilizuje situáciu v regióne. Skupina G8 tiež vyzvala Irán, aby okamžite zastavil obohacovanie uránu a prijal ponuku medzinárodného spoločenstva na spoluprácu.
* * * RÁMČEK * * *
OSN: Dohoda G8 o emisiách je nedostatočná
BERLÍN. Dohoda o znížení emisií skleníkových plynov o najmenej 50 % do roku 2050, ku ktorej v utorok dospeli predstavitelia najmocnejších krajín sveta na summite G8 v japonskom Tojaku, je nepostačujúca. Včera to vyhlásil riaditeľ Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) Achim Steiner. Pozitívne je podľa neho to, že "neprijali žiadne spiatočnícke kroky", na druhej strane však záväzok, ktorý prijali, je úplne nedostačujúci.
"Sme stále veľmi vzdialení od toho, čo treba dosiahnuť," povedal pre nemecké verejnoprávne rádio NDR. "Zbytočne míňame čas a dôsledky sú stále závažnejšie, cena za zvrátenie trendu globálneho otepľovania je stále vyššia a vyššia," varuje riaditeľ UNEP.
Dohodu G8 o znižovaní emisií kritizovali už v utorok aj viaceré medzinárodné mimovládne organizácie a enviromentalisti. James Hansen, uznávaný predstaviteľ environmentálneho hnutia a vedec zaoberajúci sa klimatickými zmenami, označil túto dohodu za "ešte menej ako bezcennú".
"Garantujeme svojim deťom, že im prenecháme svet plný klimatických katastrof, ktoré budú mimo našej kontroly," povedal Hansen o dodal, že namiesto reálneho riešenia sa situácii na planéte "dostáva iba kvetnatých rečí". Terčom jeho kritiky sa stal najmä americký prezident George Bush. "Tento texaský naftár zase raz zabránil G8 v potrebnej energetickej revolúcii. Nakoniec, Bush je stratená existencia, prečo by ho teda malo zaujímať, čo sa bude diať v roku 2050?"
Aj podľa šéfa Rámcového dohovoru o zmene klímy OSN (UNFCCC) Yva de Boera je dohoda o 50-percentnej redukcii škodlivých emisií je príliš vzdialená a vágna.
(sita)
Autor: gd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.