zákona o preukazovaní pôvodu majetku s ústavou rezonoval aj na včerajšej tlačovej besede v Košiciach.
Na otázku, či rozhodnutie vyhovieť Paškovej žiadosti a odročiť pojednávanie je štandardné, predsedníčka Ivetta Macejková reagovala, že súd využil svoju právomoc vymedzenú Zákonom o ústavnom súde z roku 1993.
Ako uviedla, sama neuplatnila právomoc predsedníčky, ktorá jej umožňuje zvolávať, ale aj odročiť pojednávanie bez udania dôvodu.
"Nebolo to moje monokratické rozhodnutie," zdôraznila Macejková. Podľa jej vyjadrenia, žiadosť predsedu parlamentu predložila plénu, ktoré "jednohlasne povedalo, že nie je problém s odročením a následne vyhlásením rozhodnutia".
"Následne na to som predstúpila na verejnom zasadnutí pléna, uviedla som dôvod, prečo sa to odročuje s tým, že bol stanovený pevný termín 3. septembra, kedy bude vo veci rozhodnuté a následne aj vyhlásené rozhodnutie," povedala.
Na otázku, či by sa ústavný súd zachoval rovnako, keby žiadosť podal občan ako účastník konania, Macejková odpovedala, že doteraz sa takýto prípad nevyskytol: "V prípade, že by nás o to požiadal a žiadosť odôvodnil, nevidím v tom problém."
Macejková považuje za predčasné špekulovať, ako bude súd reagovať, keď Paška aj v septembri požiada pre zaneprázdnenie o odročenie rozhodnutia. "Uvidíme tretieho septembra, ako bude situácia, a potom ju budeme riešiť."
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku je agendou SmeruSD. Výhrady majú jeho koaliční partneri ĽSHZDS a SNS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.