právomoc verejného činiteľa. V tomto prípade by mala konať polícia a prokuratúra, povedal včera po skončení poslaneckého prieskumu
parlamentného ústavnoprávneho výboru na ministerstve spravodlivosti poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic.
To, či dá podnet výbor alebo skupina poslancov, je podľa Lipšica sekundárne, dôležité je, že bude. "Dnes sme si preverili skutkový stav a ten je jednoznačný, budeme sa tomu však ešte venovať na výbore," dodal Lipšic.
Ani po rokovaní so štátnym tajomníkom MS SR Danielom Hudákom poslanci ústavnoprávneho výboru nedospeli k jednoznačnému záveru. "Záver zatiaľ neprijímame, Daniel Lipšic na najbližšie zasadnutie výboru predloží návrh uznesenia, budeme o ňom diskutovať a hlasovať," povedal predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka.
Podľa členky výboru Kataríny Tóthovej je problém v novom prechodnom ustanovení zo septembra 2003. "Nie je tak jednoznačne formulované, aby som nemohla hľadať možnosť aj ďalších alternatív," tvrdí Tóthová. Ján Ondáš má síce právnické vzdelanie, nie je však absolventom právnickej fakulty, ale Vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti (ZNB).
Iný názor na menovanie exekútora má Daniel Lipšic. "Od septembra 2003 podľa Exekučného poriadku môže byť exekútorom osoba so vzdelaním na právnickej fakulte vysokej školy. Vysoká škola Zboru národnej bezpečnosti pod túto podmienku zjavne nespadá, pretože nejde o právnickú fakultu," myslí si Lipšic.
"Ministerstvo pri vymenovaní Jána Ondáša nepochybilo, boli splnené všetky podmienky na jeho vymenovanie. Názor, ktorý tu prezentuje Lipšic ako jednoznačný, nie je jednoznačný. Sme tu šiesti a máme štyri rozdielne názory na to, či bol alebo nebol Ondáš vymenovaný v súlade so zákonom. Jeho stanovisko, že sme jednoznačne pochybili, nie je na mieste," povedal Hudák.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.