Teda termín konverzie. A november 2005, keď Slovensko vstúpilo do režimu ERM II. To sú kľúčové momenty, ktoré píšu budúcnosť.
Hoci Fico obradne vytrúbil dobrú správu, že agentúra Fitch Ratings Slovensku hneď zdvihla známku, autor komentára si ponecháva slobodný názor, čo držal od začiatku, že 1. január 2009 je chyba a nezodpovedné rozhodnutie, za ktorým neboli hlbšie analýzy ani verejná diskusia. Hovoril to už vtedy, keď o inflačných rizikách eura, či strate "kurzového vankúša", čo sú najväčšie témy dneška, nerozprával na Slovensku vôbec nikto. Január 2009 je politické rozhodnutie, ktoré nezohľadnilo napr. triviálny fakt, že pri neskoršom prechode by bol slovenský majetok "kótovaný" v korunách prevedený v podstatne výhodnejšej "cene". Ak napr. Česi svoj výhľadový termín, 2019, dodržia, "kúpia" si jedno euro možno aj za 15 Kč. A to, prosím pekne, pri tempe znehodnocovania úspor podstatne nižšom, než aké čaká Slovensko. Priatelia eura dnes už hromadne uznávajú, čo bolo ešte nedávno tabu, totiž že samotný zánik koruny môže infláciu len urýchliť. Názory, ktoré prezentovali i také kapacity, ako guvernér Šramko, či naposledy (ešte stále!) Peter Mihók (komorník SOPK), teda že "niet na svete prognostika, ktorý by vedel povedať, či v najbližších rokoch by koruna naďalej posilňovala", vyzerajú na intelektuálny debakel tejto expertnej elity, alebo na vedomú manipuláciu národa. Alternatíva, že Sk by prestala "naháňať" euro, je možná, ale v jedinom prípade; to jest, keby sa Slovensko v základných parametroch ekonomiky prestalo približovať krajinám eurozóny.
O čo beží, pekne ilustruje príklad analytika zo včerajšieho SME: Keby sa koruna "priviazala" k euru už v roku 2004, dnes by sme kupovali benzín o 34 (!!) percent drahšie. To platí, aby bolo jasné, pre všetok dovoz. Pričom si treba uvedomiť "detaily", ktoré Mikloš a spol., keď január 2009 vymysleli, naozaj tušiť nemohli: Zbláznené ceny potravín a ropy plus dôsledky hypotekárnej krízy z Ameriky. Proti argumentácii, ktorú mimo Fitch Ratings použil aj Fico, teda že pristúpenie k euru znamená ochranu pred finančnými otrasmi a menovou krízou, zásadná poznámka znie, že otrasom a špekuláciám podliehajú len meny nezdravé, za ktorými stoja väčšinou rozvrátené verejné financie, ťažko deficitné obchodné bilancie a preúverované obyvateľstvo. Teda nič takého, čo by pripomínalo dnešné Slovensko.
Isteže, keby to stlačili na nejakých 27 Sk/euro, čo by však už ozaj začalo byť kritické pre exportérov, diskusia by bola iná. Takto však kurz nedelí ani nenásobí, len odsúva infláciu, zhodou okolností asi za voľby 2010.. Rozhodujúci je čas prijatia. Po zarátaní externých cenových šokov, ktorým čelí celá svetová ekonomika, sa horší dátum ako 1. január 2009 ani nedal vybrať.
PETER SCHUTZ
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.