návrhom, ako sa vyrovnať s írskym odmietnutím reformnej zmluvy EÚ.
ŠTRASBURG. Ako Sarkozy včear vyhlásil pred poslancami Európskeho parlamentu (EP), riešenie situácie, ktorá nastala po neprijatí zmluvy v írskom referende, sa bude snažiť hľadať aj počas svojej návštevy v Írsku 21. júla. "V októbri alebo v decembri navrhneme riešenie," prisľúbil Sarkozy.
Nechce na Írov tlačiť, tlačí však na Kaczynského
Prezident krajiny, ktorá v tomto polroku predsedá EÚ, varoval pred tým, aby únia príliš tlačila na Írov. Zároveň však podľa neho EÚ potrebuje vedieť, za akých okolností a v akých podmienkach sa uskutočnia budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu. Sarkozy tiež vyzval poľského prezidenta Lecha Kaczynského, aby "potvrdil svoje slová" a ratifikoval dokument. "Sám o texte Lisabonu rokoval, dal svoje slovo, musí ho preto dodržať, je to otázka morálky," zdôraznil Sarkozy v reakcii na Kaczynského vyhlásenia z minulého týždňa, že dohodu po írskom referende nepodpíše.
Sarkozy opäť zopakoval, že EÚ sa bez Lisabonu nebude môcť rozširovať, za čo si v posledných dňoch vyslúžil kritiku Prahy, Varšavy a Bratislavy, ktoré podporujú rýchly vstup Chorvátska do spoločenstva. Sarkozy zároveň naznačil, že "viacrýchlostná Európa" je iba posledným možným riešením a ubezpečil, že "nikoho nebudeme nechávať pozadu".
Chce Barrosa
Na následnej spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom Sarkozy vyhlásil, že Barroso by mal podľa neho zostať na tomto poste aj v ďalšom funkčnom období, teda aj po roku 2009. "Pýtate sa, či mám kandidáta: Odpoveď je áno. Pýtate sa, či sedí za týmto istým stolom, a moja odpoveď je áno," povedal. Za stolom s ním okrem Barrosa nikto iný nesedel. Bývalý portugalský premiér je na čele Európskej komisie od roku 2004 a súčasný päťročný mandát sa mu končí v roku 2009.
Nový bezpečnostný pakt
Sarkozy včera v Štrasburgu privítal výzvu Ruska na novú bezpečnostnú zmluvu, ktorá by nahradila zmluvy z obdobia studenej vojny. "Návrh na bezpečnostnú dohodu od Vancouveru po Vladivostok ma zaujal," povedal Sarkozy novinárom v Európskom parlamente v Štrasburgu. "Všetko, čo môže zlepšiť vzťahy medzi Ruskom a Európskou úniou, treba podporiť," povedal. Nový ruský prezident Dmitrij Medvedev minulý mesiac v Berlíne vyzval na usporiadanie európskeho summitu, ktorý by začal pripravovať takýto nový bezpečnostný pakt. Tento návrh opäť zopakoval na summite EÚ-Rusko. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Severoatlantická aliancia podľa neho nie sú schopné riešiť bezpečnostné problémy Európy. EÚ prejavila o návrh záujem, ale odkázala do Moskvy, že ho treba viac špecifikovať.
Nedá si rozkazovať Čínou
Sarkozy včera odmietol snahy Číny prekaziť jeho možné letné stretnutie s tibetským dalajlámom. "Čína mi nebude určovať, s kým sa mám stretávať, ani zostavovať moju agendu," vyhlásil. Nespresnil však, či sa s tibetským exilovým vodcom skutočne stretne. "Sú veci, ktoré si jednoducho Čína nesmie európskym krajinám dovoliť hovoriť," pokračoval Sarkozy.
Poslanci EP zaradili včera spiatočku a prijali rezolúciu, v ktorej, na rozdiel od aprílového hlasovania, nežiadajú bojkot otvorenia olympiády v Pekingu. Hlasovaniu predchádzala dohoda dvoch najsilnejších frakcií EP - ľudovcov a socialistov. Poslanci stihli odhlasovať rezolúciu, ktorá od Číny žiada "rešpektovanie záväzkov v oblasti dodržiavania ľudských práv". Za bojkot otváracieho ceremoniálu bola iba Strana zelených. "Je to odporné," vyhlásil po hlasovaní ich šéf Daniel Cohn-Bendit.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.