totálne nekompetentné podanie na Ústavný súd vo vlastnej veci (čím prejavil svoju právnu erudíciu), či žaloba na Slovenskú republiku do Štrasburgu s rekordnou požiadavkou na satisfakciu - 22 miliónov... Harabin je tiež ten expredseda Najvyššieho súdu, ktorého konanie samotná Súdna rada viackrát "riešila" ako "vážne porušenie zákonov". A ešte skôr, než sa pustil do vyhladzovacích vojen s Čarnogurským a Lipšicom, sa preslávil nekonečnou "mydlovou operou" s vlastným podpredsedom Majchrákom... O tom, ako Harabin znesväcuje svojou osobnosťou kreslo, v ktorom sedí, by sa dalo rozprávať tisíc a jednu noc. On je však nominant Mečiarov, čo vysvetľuje mnoho. A, úprimne povediac, nie je až také transparentné, čím sa vymyká z kontextu Smer-SNS-HZDS.
Včerajší prepis odposluchu z roku 1994, kde si Harabin žoviálne tyká s údajným mafiánom, je však kvalitatívny prielom. (To "údajným" treba, pre poriadok, dodať, keďže telefonický partner Harabina nebol právoplatne odsúdený) Špeciálne pre hlavu justície platí, že odhalenie priateľského vzťahu s človekom, ktorý je podozrivý z obchodu s drogami, je horšie ako temer čokoľvek. Isteže, to, že Albánec, stíhaný v Turecku a kdekade, bol na Slovensku odsúdený "len" za nedovolené ozbrojovanie, relativizuje tak trochu inak na mieru ušitý prívlastok "mafia friendly" (Lipšic). Nemusí byť mafiánom, chýba súdne potvrdenie. Avšak u ministra spravodlivosti je samotné podozrenie už za čiarou. A dosť ďaleko, aj keď vynecháme zlovoľnú a nepeknú špekuláciu, či by sa Sadiki trestu vyhol aj vtedy, keby Harabin nebol vysokým justičným funkcionárom...
Zásadné kritérium, ktoré sa v "štandardných demokraciách" v takýchto prípadoch skúma, nie je akási prezumpcia bezúhonnosti, ale otázka, či vzťah (udalosť) môže otriasť dôveryhodnosťou inštitúcie, ktorú dotyčný vedie. No. Chcelo by sa zasmiať, keďže odpoveď sa vnucuje negatívna. Kde sa nachádza latka dôveryhodnosti rezortu, ktorý vedie Harabin? Avšak mimo nás, ktorých by až tak neprekvapilo, keby Harabin predaj heroínu sám organizoval, existuje i širšia (???) verejnosť, u ktorej je možné predpokladať azda aj lepší obraz o ministrovi spravodlivosti. Kontakty na človeka, podozrivého ako hlava dílerov drog, však vnucujú otázku, či rezortu nevelí Usáma bin Harabin. O to väčšmi, že minister sa nevie brániť, odpoveďou na zvukový záznam je len krik, že sú to "klamstvá a lži".
Hoci je tu leto, "konať do troch sekúnd pri najmenšom podozrení" by Ficovi nič nemalo brániť. Ak predsa niečo bude, tak zrejme obava, že Mečiar, akokoľvek sa plazí po zemi, druhé poníženie neprežije. Má síce "bypass", ktorý mu vmontovali pred rokom, ale hlavu to nereguluje. I preto sa premiér zrejme bude tváriť, že nič sa nedeje, a v zákulisí organizovať odchod Usámu späť do súdnictva, ktorý je údajne i tak na spadnutie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.