neskôr Pohár primátora tisícky futbalistov a sama osebe sa stala fenoménom.
PREŠOV. O súčasnej situácii v organizácii a lige samotnej sme sa zhovárali s Jozefom Muránskym, podpredsedom Prešovskej asociácie klubov malého futbalu (PAKMF), ktorý je zároveň vedúcim mužstva 3b Brahama a dlhoročným prispievateľom nášho denníka.
Ako by si zhodnotil čerstvo ukončený ročník uličnej ligy?
- Bola to prelomová sezóna, po technickej aj hernej stránke. Najprv tým, že sme si otestovali v druhej lige model na tri vzájomné stretnutia, ktorý súťaž zdramatizoval, ďalej tým, že po prvýkrát sa Ligový pohár hral v Mestskej hale, čo je veľké plus a vďačíme za to jej pracovníkovi a hráčovi Hesty Ferovi Tramitovi. V neposlednom rade bola sezóna prelomom aj tým, že vzniklo nové ihrisko pred MH a podarilo sa nám zrekonštruovať ihrisko na ZŠ Prostejovská. Po hernej stránke je najväčším prelomom víťazstvo Gemor teamu v prvej lige, čím prelomili 12-ročnú hegemóniu 3b Brahamy a MFC Tatra Temex. Mňa osobne potešil nástup mladých celkov, ktorým nesporne patrí budúcnosť: Jedáleň Mirka, Gasko, v druhej lige Black horses. Uvidíme, ako osviežia prvú ligu nováčikovia, ktorí už ukázali svoju silu na turnajoch.
Uličná liga prešla zmenami. Dlhoročný šéf Bača sa neuchádzal o miesto predsedu, vzniklo nové vedenie, podarilo sa dotiahnuť určité aktivity. Ako toto hodnotíš?
- Beriem to ako prirodzený vývoj. Ľuboš Bača, dlhoročný predseda a organizátor súťaží bol trocha unavený a logicky vycítil, že do PAKMF treba pustiť čerstvý vietor. Ostal členom Rady PAKMF, takže kontinuita tu je. Veľmi aktívne pracuje nový predseda PAKMF Ondrej Kačmar, ďalej Marián Koloszy z PO-city, či Lucián Douděra z One Way. Moja funkcia, keďže som stál pri zrode združenia, bola technicko-organizačná, aby sa nové vedenie malo o čo oprieť. Vznikli, alebo sa prepracovali základné dokumenty, ako Hrací poriadok, Disciplinárny poriadok a podobne, podľa ktorých by sa malo hrať od novej sezóny. Mal som prsty aj v grantových projektoch na už spomínané ihriská. Myslím, že nové vedenie sa osvedčilo a ja pokojne môžem svoje miesto uvoľniť inému vedúcemu mužstva, keďže moje pôsobenie v Rade PAKMF bolo limitované jedným rokom. Ale o všetkom rozhodne konferencia PAKMF, ktorá bude čo nevidieť.
Aká je podľa teba úroveň uličnej ligy?
- To je ťažká otázka, pretože ak v lige dominujú 12 rokov celky s vekovým priemerom okolo štyridsiatky, niečo nie je v poriadku. Na druhej strane, Gemor team má veľkú perspektívu aj vzhľadom na vekové zloženie, o mladých celkoch som už hovoril. Liga je taká, aký hráčsky materiál je k dispozícii. Potrebovala by omladiť, lenže veľmi nie je z čoho čerpať. Mladí ľudia dnes nie sú takí zapálení pre futbal a šport vôbec, ako bola zhruba pred 20 rokmi naša generácia. V kuloároch som sa však dozvedel, že Jedáleň Mirka má ambície hrať druhú celoslovenskú súťaž vo futsale, čo je veľký krok vpred. Doteraz to skúsil z celého Prešova iba môj materský klub a dotiahli sme to dokonca do najvyššej celoslovenskej súťaže, ale nikto iný na tieto výzvy už nereagoval. Celkovo by som prešovský futsal hodnotil v porovnaní s inými mestami ako priemerný. Má to korene aj v technickom stave ihrísk, ich celkovej vybavenosti, chuti mesta Prešov to zmeniť, ale aj tým, že z týchto súťaží sa neprofituje, je to rýdza amatérčina.
V Pohári primátora (1. liga) nalomilo spôsobom štart - cieľ dlhoročnú dominanciu dvoch tímov tretie mužstvo. O čom to svedčí?
- Ja dúfam, že o nastupujúcej kvalite. To, čo dokázal Gemor team, prakticky nie je možné prekonať. Dobre by bolo, ak by takýchto celkov bolo v lige viac.
Je záujem mladých ľudí o uličnú ligu?
- Už som to spomínal, je to všeobecný trend. Mládež má iné záujmy, mnohí pracujú, alebo študujú v zahraničí. Len v Anglicku, Írsku či Walese by pokojne mohli vzniknúť ak už nie prešovské, tak slovenské futsalové ligy určite. Ale napríklad BF Design ukazuje, že ak sa do mužstva zapracujú mlaď aj skúsenosti, je to cesta k pozdvihnutiu kvality nášho futsalu.
Uvažuje sa o zlúčení I. a II. ligy. Je to tak? Dôjde k tomuto kroku, alebo sa bude robiť nábor nových mužstiev do II. ligy?
- On sa už robí, a prostredníctvom Prešovského Korzára chcem eventuálnych záujemcov upozorniť, že možnosť zaregistrovať sa je aj na stránke www.ulicnaliga.sk. O zlučovaní je momentálne predčasné hovoriť. Všetko bude záležať od počtu prihlásených mužstiev, ale ako možná eventualita to je reálne.
Koľko ľudí sa vlastne "motá" v uličnej lige?
- Boli časy, keď nás hralo 450 - 500, dnes by som to odhadoval asi na 300 hráčov rôzneho veku.
Aj túto sezónu sa hralo bez rozhodcov. Vyskytli sa v tomto smere nejaké incidenty či nezrovnalosti? Alebo sa hralo fair-play? Predpokladám, že ani v budúcom ročníku sa o rozhodcoch neuvažuje.
- Rozhodovanie je večná téma prešovského futsalu. Z jednej strany je to celoslovenská rarita a také treba chrániť, nie? Ale vážne. Tento rok sa žiaden podnet nevyskytol a drvivá väčšina zápasov sa hrá fair-play. Nehovorím, že občas sa nezaiskrí, ale hráči si to všetko vyriešia na ploche. Nepovažujem to však za ideálny stav. Mne osobne rozhodcovia chýbajú, ale nájsť optimálny model ich fungovania aj vzhľadom na personálny deficit a absentujúce skúsenosti s rozhodovaním bude po 30 rokoch v Prešove veľmi ťažké a bude to beh na dlhé trate.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.