Niekomu prachy, niekomu uhorka...
Vláda sa ešte stretne v stredu na výjazdovom rokovaní v Topoľčanoch, a potom má už konečne fajront. Oproti minulému roku si pridala týždeň prázdnin navyše, lebo ako povedala Silvia Glendová hovorkyňa najlepšieho premiéra akého sme kedy mali, "je to vzájomná dohoda medzi členmi vlády". Nakoniec, ako sa vraví, kto je proti, sám sebe škodí.
Kto, kam a s kým si odpočinok bude užívať zatiaľ bulvár nevysnoril, ale to si asi necháva na tradičnú uhorkovú sezónu. Len si musí dávať dobrý pozor, lebo tlačový zákon má zbraň nabitú ostrými hoci zatiaľ skúšal iba gumové projektily.
Jeden z nich pred pár dňami vyskúšal aj sám premiér. I keď nikdy nezabudne širokej obci s úsmevom pripomenúť, že sa zbytočne narobil huriavk okolo tohto zákona, lebo média nie sú zahatané reakciami politikov, ako každý strašil. Ale čo nie je ešte môže byť, že áno, lebo inkubačná doba jeden deň sa predsa skončí.
Vráťme sa k spomínanému projektilu. V šumoch okolo Počiatka, eura a Harabina skoro zanikla informácia, že štát zaplatí informačnú kampaň k euru len v jednom denníku (v najčítanejšom podľa prieskumov), ostatné môžu olizovať leda kyslú uhorku. A tak dopadne každý, kto neposlúcha Fica, ktorý už dávnejšie varoval, že médiá kritizujúce vládu, nezapojí do kampane a on slovo vždy dodrží. Čo keby sa opýtal svojho koaličného partnera s bohatou praxou vo všetkom, ako treba založiť vlastné vládne a stranícke médium?
Nie je prieskum ako prieskum
"Symbol sociálneho štátu je len marketingovou bublinou na predstieranie toho, že vláda niečo robí", alebo "Smer-SD a Fico neslúžia ľuďom, ale oligarchom, na ktorých šnúrkach visia," takými a podobnými prirovnaniami zhodnotil predseda opozičnej SDKÚ a expremiér Mikuláš Dzurinda dvojročné pôsobenie súčasnej vlády. A to je asi tak všetko, čo opozícia - rozhádaná medzi sebou i vo vnútri vlastných strán - vie tak robiť. Nakoniec, aj z ich málopočetného stádočka pomaly ubúda.
Na druhej strane sa vládne strany i samotní politici tešia z "nazbieraných" percent, ktoré postupne dosahujú až končiare tatranských štítov. S čím ale nerátali, sú výsledky prieskumu verejnej mienky Eurobarometra 69 z jari tohto roku, teda z obdobia schvaľovania kontroverzného tlačového zákona. Respodenti razom zabudli na medové rečičky o ochrane občanov pred zlými médiami a ubezpečenie, že politici zákon nerobia pre seba a pridali sa na stranu tlače.
Vláda a parlament išli bokom, vlastne do suterénu so svojími 37 resp. 34 percentami, lebo Slováci viac dôverovali rozhlasu, televízii a tlači a "udelili" im 78, 71 a 56 percent svojich hlasov. A vôbec, počas dovolenky by najviac tieto čísla mali strašiť Harabina a Kaliňáka, lebo súdy a polícia dopadli najhoršie a podľa výsledkov prieskumu im fandia asi len rodinnní príslušníci a známi z rôzneho razenia. Alebo snáď treba zrušiť Eurobarometer?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.