Izrael a Palestínčania nikdy neboli bližšie k mierovej dohode, povedal včera v Paríži
izraelský premiér Ehud Olmert po rozhovoroch s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktoré sa konali za účasti francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
PARÍŽ. "Nikdy sme neboli k dohode bližšie ako dnes. Blížime sa k chvíli, keď bude treba uskutočniť zásadné rozhodnutia," uviedol Olmert na spoločnej tlačovej konferencii s palestínskymi a francúzskymi lídrami. Podľa Abbása Sarkozyho "priateľstvo" s oboma stranami "pomáha napredovaniu mierového procesu". "Začali sme podrobné vyjednávania s Ehudom Olmertom a ministerkou zahraničia Cipi Livniovou, v ktorých mienime pokračovať. Myslíme to veľmi vážne," potvrdil Olmertove slová aj palestínsky prezident.
Pokračujú v mierových rozhovoroch
Izrael a Palestína formálne pokračujú v mierových rozhovoroch od blízkovýchodnej konferencie v americkom Annapolise. Konferencia prebehla minulý rok v novembri na základe iniciatívy amerického prezidenta Georgea Busha, ktorý ju zvolal v nádeji, že mierová dohoda medzi Izraelom a Palestínčanmi sa dosiahne ešte pred jeho odchodom z Bieleho domu v januári 2009.
Sarkozyho vlajkový projekt
Olmert a Abbás boli medzi 43 vysokými zahraničnými predstaviteľmi, ktorí sa zišli v Paríži na zakladajúcom summite Únie pre Stredomorie. Jedným z jej cieľov je aj podpora spolupráce v krízovom blízkovýchodnom regióne. Okrem lídrov Európskej únie a ďalších desiatich krajín
Euro-stredomorského partnerstva, ktorým predsedali francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a jeho egyptský partner Husní Mubarak, do metropoly na Seine pozvali aj zástupcov Monaka, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory. Únia pre Stredomorie nahrádzajúca doterajšie partnerstvo v rámci takzvaného Barcelonského procesu a predstavuje Sarkozyho vlajkový projekt, pre ktorý získal širokú podporu na marcovom summite EÚ v Bruseli. Nová Únia pre Stredomorie pomôže krajinám v regióne k dobrým vzťahom, povedal včera francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý v Paríži otvoril jej zakladajúci summit. Hlavnou úlohou únie má byť pritom podpora spolupráce medzi Európou, Blízkym východom a severnou Afrikou.
Pochybnosti sprevádzajú iniciatívu
Napriek viacerým ústupkom však o novom zoskupení stále pochybuje Nemecko a predovšetkým Turecko, ktoré francúzsku iniciatívu považuje za pokus o zmarenie perspektívy členstva Ankary v Európskej únii. Sarkozy vstup Turecka do EÚ odmieta a namiesto úplného členstva krajine navrhuje "osobitné partnerstvo". Proti Únii pre Stredomorie rozhodne vystúpil aj líbyjský
vodca Muammar Kaddáfí, ktorý sa rozhodol parížsky summit bojkotovať. Únia mala pôvodne združovať iba krajiny na pobrežiach Stredozemného mora, ale pod tlakom Nemecka, ktoré
sa obávalo krízy v rámci EÚ, projekt rozšírili na celú európsku dvadsaťsedmičku. Únia tak bude mať celkom 44 členov vrátane Palestínskej samosprávy a 765 miliónov obyvateľov.
(sita/afp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.