nestojí v ceste. Potvrdil to hovorca spoločnosti Orange Slovensko Richard Fides, ktorá na ich prevádzkovanie získala povolenie od Telekomunikačného úradu SR. Povolenie nadobudlo právoplatnosť vo štvrtok, dodal. Konkrétny dátum spustenia zatiaľ nie je známy.
Prvá "Horúca linka pre nezvestné deti" s číslom 116 000 má prijímať hlásenia o nezvestných deťoch a oznamovať ich polícii, poskytovať poradenstvo a podporu osobám zodpovedným za nezvestné dieťa, ako aj poskytovať podporu pri pátraní. Služba bude dostupná nepretržite na celom území Slovenska.
Na druhej "Linke pomoci deťom" s číslom 116 111, ktorú operátor zriadi spolu s občianskym združením Slovenský výbor UNICEF, bude odborný pracovník pomáhať deťom, ktoré potrebujú starostlivosť a ochranu, môže im poskytnúť kontakt na organizácie či hovoriť s nimi o problémoch, ktoré sa ich priamo týkajú. Aj táto linka je v nepretržitej prevádzke.
Spoločné telefónne čísla navrhla EK v júli 2006. Návrhu predchádzalo prijatie stratégie Európskej únie o právach detí. O vyhradení čísla 116 000 rozhodla komisia vlani v polovici februára, druhé číslo - 116111 vyhradila na konci októbra. Linka dôvery pre dospelých je vyhradená na čísle 116 123.
EK vydala uplynulý týždeň stanovisko, v ktorom uvádza, že je znepokojená oneskorením v zavádzaní horúcej linky 116 na pomoc deťom v krajín EÚ. V správe od Lucie Žilákovej z tlačového odboru slovenského astúpenia Európskej komisie, sa uvádza, že členské štáty yvíjajú len malé úsilie pri informovaní o dostupnosti ýchto čísel, čím odďaľujú ich zavedenie. Obe čísla boli odľa prieskumu verejné prístupné v 24 krajinách, nie však v aliansku, Lotyšsku či v Spojenom kráľovstve. EK zatiaľ nahlásilo iba Maďarsko, že má obe čísla funkčné.
(sita)
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.