ľudia sa prihlásili na európsky projekt programu Mládež v akcii a ako sami hovoria, "bolo to s veľkými očami a naivnou myšlienkou, že sa hlavne ulejeme. Vegetatívny stav sa však nekonal, slovo "makáme" pre nás znamenalo plač a škrípanie zubami. Makali sme my, makal náš kameraman, makala celá škola..."
Úlohou slovenského tímu v projekte bolo vytvoriť prezentácie, ktoré sa niesli v téme celého projektu: Učenie sa prostredníctvom športu a outdoorových aktivít. Všetko v anglickom jazyku. Ako hovorí členka tímu Martina, "mali sme odprezentovať krajinu, rodné mesto, národného športu vybrali sme si hokej, kultúru a hlavnou prácou bol workshop na tému: Postavenie športu v živote mladého človeka a športové podmienky pre mladých na Slovensku. Všetky témy sme sa snažili spracovať zábavnou formou a potešiť celé osadenstvo projektu. Pri každodenných deadlinoch nám úsmevy na tvárach občas zamŕzali, konečný produkt, sa nám ale mimoriadne vydaril."
Tím bol zohratý
Ako sme sa doyvedeli, hlavní aktéri projektu, Martina Takácsová, Daniela Kastellová, Patrícia Jakabová, Zuzana Šnajderová, Martin Vojtek, Juraj Hajník a Vladimír Vojtek s Jakubom Beháňom na začiatku budili dojem neusporiadaného chaosu, ale časom sa zohrali lepšie ako ktokoľvek iný. Ako povedala Zuzana, "pomohli tomu hlavne bláznivé nápady ako prechádzka Hlavnou ulicou v plnej lyžiarskej výbave v 30°C horúčavách, kúpanie sa v spievajúcej fontáne a mnoho iných, nezmyselných akcií."
Latku sme dali vysoko
Drastické prípravy na súťaž priniesli svoje ovocie. Aj keď nešlo o súťaž v pravom slova zmysle, ale o výmenu skúseností a princípov fungovania športu v danej krajine, "poštováci" boli najúspešnejším tímom. Ako nám povedali učiteľky a patrónky projektu Darina Klemová a Andrea Furinová, "naše prezentácie a projekt si vyslúžili naozaj asi najväčší obdiv a uznanie ostatných krajín. Okrem toho sme radi aj kvôli tomu, že naša skupina chce zorganizovať a hosťovať dalšiu mládežnícku výmenu tohto programu v budúcom roku." Študenti okrem workshopov s ostatnými národnými tímami z Európy zažili v Estónsku ako hostiteľskej krajine splavovanie divokej rieky, lezenie po prekážkach na stromoch vo výške 11 metrov, túru cez močiare a mnoho ďalších.
Autor: dak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.