Kritizované médiá štát vynechal z kampane o eure
KONŠTANTÍN ČIKOVSKÝ
Eurokampaň počítala aj s inzerátmi v SME, Pravde, Plus 7 dní aj v Korzári. Už nepočíta.
BRATISLAVA. Slová Roberta Fica o tom, aké noviny nemajú získať zákazku v rámci vládnej eurokampane, sa jeho podriadeným darí napĺňať. Hoci pôvodne plánovali inak, inzerciu u vydavateľov SME, Pravdy a Plus 7 dní napokon nekúpili. Oficiálne vysvetlenie odmieta politické rozhodnutie a pridáva fakty v prospech inzerátov v denníku Nový čas a väčšieho podielu televíznej reklamy.
"Nevidím žiadny význam pchať štátne peniaze do súkromných denníkov, ktoré tlčú do vlády hlava nehlava a idú proti strategickému cieľu zaviesť euro," povedal v marci na tému eurokampaň Fico. Vysvetlil, že nepovažuje za normálne, aby médium, ktoré urobí "útok" proti vláde, o dve hodiny odvysielalo reklamu zaplatenú štátom. "Sú aj iné noviny ako denníky SME a Pravda," uzavrel tému premiér.
"O rozdelení peňazí na eurokampaň rozhoduje jej riadiaci výbor, nie premiér," povedala včera Ficova hovorkyňa Sylvia Glendová.
Zrušili predrokované
Komunikačná agentúra Creo/Young & Rubicam a jej sesterská mediálna agentúra The Media Edge počítali v návrhu, s ktorým získali vládnu zákazku, s inzerciou v Novom čase, Pravde a SME a v týždenníkoch Plus 7 dní, Markíza, Život a Nový čas pre ženy. Regionálnu tlač mali zastupovať východoslovenské denníky siete Korzár a týždenníky združené pod značkou My. Tie vydáva rovnaký vydavateľ ako SME. Jednotlivé fázy kampane nerátali vždy s nasadením všetkých týchto médií, no Nový čas, Pravda, SME a Plus 7 dní nechýbali v žiadnej fáze, regionálna tlač chýbala v minimálnom počte plánovaných fáz.
Oproti minulému roku, keď tender na eurokampaň vyvrcholil, došlo na trhu len k jednej významnejšej zmene. Denník Plus jeden deň z rovnakého vydavateľského domu ako týždenník Plus 7 dní sa dostal v číslach o čítanosti a predajnosti len tesne za Pravdu a SME. Váha ostatných hráčov neklesla, a tak agentúra predbežne objednala inzeráty v týchto médiách.
Keď minulý týždeň prišiel čas, aby mediálna agentúra vydavateľom Pravdy, SME, Korzára, My a Plus 7 dní oznámila, že predbežné objednávky neplatia, nepokúšala sa to vysvetľovať zmenou jej odborných názorov. Označila to za rozhodnutie klienta. "Rozhodnutia našich zákazníkov a naše vzťahy s nimi nekomentujeme ani v prípade súkromných klientov," povedal riaditeľ The Media Edge Ján Havelka v reakcii na otázky denníka SME. Rovnako reagoval jeho kolega, riaditeľ Creo/Young & Rubicam Michal Ruttkay.
Prezident Klubu reklamných agentúr Juraj Vaculík je v tejto téme slobodnejší. Vysvetľuje, že hoci nepozná "presné pozadie a dôvody" rozhodnutia vynechať tituly vydavateľov Pravdy, SME a Plus 7 dní považuje prinajmenšom za "prekvapivé".
"Nejde o žiadne okrajové tituly, ale médiá, ktoré patria pri každej štandardnej masovej mediálnej kampani ku kľúčovým a obvyklým tlačeným titulom," hovorí Vaculík. Pôvodné rozhodnutie agentúry zaradiť tieto noviny do plánov označil za "správne a kompetentné".
Barát hľadal aregumenty
Igor Barát, splnomocnenec pre zavedenie eura, hľadá racionálne argumenty, prečo má vláda v tomto prípade komunikovať bez pôvodne plánovaných médií. V prvom rade vysvetľuje, že najväčší zásah má televízia, a preto do nej aj investovali tri štvrtiny prostriedkov. S veľkým nasadením televíznej reklamy počítali aj plány, rozdiel bol v tom, že peniaze škrtnuté v tlači zväčšia balík investovaný do televízií.
"Pri tlači sme vychádzali nielen z počtu čitateľov médií, ale aj z ich profilu - vekového, vzdelanostného a regionálneho," hovorí Barát. Dodáva, že práve medzi čitateľmi Nového času sú najsilnejšie zastúpení ľudia, na ktorých sa pri informačnej kampani treba zamerať najviac. Sú to starší, menej vzdelaní a vidiecki obyvatelia.
Ministerstvo nechalo vyškrtnúť aj médiá siete My a Korzár, ktoré majú v regiónoch mnoho čitateľov, ktorí iné noviny nečítajú.
Odpovedi na otázku, či vyčiarknutie niektorých médií bolo na odporúčanie premiéra alebo ministra financií, sa splnomocnenec vyhol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.