Chceli vyhladiť tri etnické skupiny
Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Luis Moreno-Ocampo včera obvinil sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra z genocídy, ktorej cieľom bolo vyhladiť tri etnické skupiny.
HAAG/BRUSEL/ADDIS ABEBA. "To, čo sa stalo v Dárfúre, je dôsledkom al-Bašírovej vôle," povedal Moreno-Ocampo novinárom v Haagu. "Zločin genocídy je zločinom zámerným. Al-Bašír mal v úmysle vyhladiť etnické skupiny Fur, Masalit a Zaghawa," uviedol prokurátor.
Požiadal o zatykač
Luis Moreno-Ocampo včera oficiálne požiadal sudcov ICC o zatykač na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra za vojnové zločiny v provincii Dárfúr. "Prokurátor ICC Luis Moreno-Ocampo dnes (v pondelok) predložil dôkazy, ktoré usvedčujú sudánskeho prezidenta zo spáchania genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov v Dárfúre," informovala jeho kancelária vo vyhlásení.
Sudánska vláda sa hnevá
Sudánska vláda, ktorá neuznáva právomoci ICC a odmieta mu vydať už obvinených vojnových zločincov, reagovala na tieto informácie nahnevane. V Chartúme proti tomuto plánu protestovalo asi tisíc ľudí a al-Bašír zvolal mimoriadne zasadanie vlády.
Sudánsky prezident je prvou úradujúcou hlavu štátu, ktorú ICC obvinilo z vojnových zločinov. 64-ročný Umar Hasan Ahmad al-Bašír sa k moci dostal prevratom 30. júna 1989, ktorým zvrhol premiéra Sádika al-Mahdího. Následne vyhlásil výnimočný stav, rozpustil vládu, zrušil všetky politické strany i ústavu. Dva roky po nástupe do funkcie zaviedol v celej krajine s výnimkou juhu islamské právo šáriu. Za jeho vlády vyvrcholila druhá sudánska občianska vojna proti juhu a z dôvodu jeho extrémistickej islamistickej politiky začal konflikt v Dárfúre, ktorý si podľa odhadov vyžiadal okolo 200-tisíc ľudských životov.
Ukončenie beztrestnosti v Dárfúre?
Eurokomisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc Louis Michel včera vyzval na "ukončenie beztrestnosti" v Dárfúre. Vyjadril sa tak po tom, ako medzinárodný prokurátor požiadal o zatykač na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra. "Je dôležité ukončiť beztrestnosť v súvislosti so zločinmi" spáchanými v sudánskom regióne Dárfúr, povedal eurokomisár pre tlačovú agentúru AFP a poukázal na "ohavný" nedostatok spolupráce s Medzinárodným trestným súdom (ICC) zo strany Chartúmu.
Francúzsko, ktoré je momentálne predsedníckou krajinou EÚ, vyhlásilo, že únia "berie do úvahy vyhlásenia prokurátora ICC v súvislosti so zločinmi spáchanými v Dárfúre". "Teraz je na sudcoch, aby počas predbežného pojednávania rozhodli, aké kroky chcú prijať v odpovedi na žiadosť prokurátora," uvádza sa vo vyhlásení. "Európska únia pripomína, že ICC zohráva základnú rolu pri podpore medzinárodnej spravodlivosti."
Africká únia: Zatykač by mohol ohroziť mier
Africká únia (AÚ) včera vyjadrila obavy z toho, že žiadosť hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) o zatykač na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra by mohla podkopať mierové úsilie v krajine. "Stanovisko AÚ je také, že by sa nemalo urobiť nič, čo by mohlo ohroziť mierový proces v Sudáne," povedal El-Ghassim Wane, hovorca Komisie AÚ. "Prebiehajú konzultácie o uskutočnení mimoriadnej schôdze rady Pre mier a bezpečnosť, ktorá sa pravdepodobne bude konať na ministerskej úrovni v Addis Abebe," povedal Wane pre tlačovú agentúru AFP. Dodal, že komisár Pre mier a bezpečnosť Ramtane Lamamra má o problematike diskutovať v Sudáne.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.