Dňa Bastily konala vojenská prehliadka. Tí zostali v hlavnom meste po tom, ako sa v nedeľu zúčastnili na zakladajúcom summite Únie pre Stredomorie.
PARÍŽ. Medzi desiatkami lídrov, ktorí sa včera zúčastnili na prehliadke, boli aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, palestínsky prezident Mahmúd Abbás, nemecká kancelárka Angela Merkelová a egyptský prezident Husní Mubarak.
Kontroverzný prezident
Prítomný bol aj sýrsky prezident Bašár al-Assad, ktorého účasť možno považovať za kontroverznú, pretože jeho krajina je obviňovaná z podpory terorizmu a podkopávania jednoty na Blízkom východe. Okamžite sa rozpútala o jeho prítomnosti ostrá debata. Skupina francúzskych veteránov totiž obviňuje Sýriu z toho, že stála za bombovým útokom, ktorý sa odohral v roku 1983 v Bejrúte a usmrtil 58 francúzskych vojakov. Tvrdia tiež, že al-Assad si nezaslúži pozvanie na oslavy francúzskeho štátneho sviatku. Francúzski vojaci by nemali pochodovať pred sýrskym lídrom počas pochodu na parížskej ulici Champs-Elysees, povedal Jean-Luc Hemar, hlava Asociácie veteránov zo základne v Idron v strednom Francúzsku. Podčiarkol, že by to nebolo vhodné aj preto, že niektorí z vojakov sú absolventmi vojenskej akadémie pomenovanej na počesť jednej z obetí útoku na Drakkar, budovu v Bejrúte, kde francúzski vojaci zahynuli. Opozičný socialistický líder Francois Hollande vyhlásil, že oslavy Dňa Bastily boli "poškvrnené polemikou" o prítomnosti al-Assada na slávnostiach pripomínajúcich dobytie Bastily z roku 1789 na začiatku Veľkej francúzskej revolúcie. Francúzsky prezidentský úrad v nedeľu obhajoval rozhodnutie pozvať al-Assada a vyhlásil, že za bombový útok v roku 1983 je zodpovedný Iránom podporovaný Hizballáh, nie Sýria. "Viniť Sýriu za Drakkar je historický omyl," uviedol úrad a dodal: "Naozaj nie je dôvod na takúto polemiku."
Polícia zasahovala
Počas ceremoniálu tradičný pochod od Víťazného oblúku na Námestie svornosti viedli dve jednotky príslušníkov mierových síl OSN. Musela zasahovať aj polícia, ktorá zatkla generálneho tajomníka organizácie Reportéri bez hraníc Roberta Menarda. Ten tiež protestoval proti účasti al-Assada. Menadra a asi 10 ďalších aktivistov, ktorí na Champs-Elysees vyzývali na slobodu v Sýrii, polícia odviedla.
Výtržníci v uliciach
V noci na včera ako každoročne vo Francúzsku horeli autá. Výtržníci zapálili 297 áut, pričom polícia zaistila 121 osôb. Väčšina áut zhorela na parížskych predmestiach. Noc pred štátnym sviatkom je tradičným rizikovým obdobím spojeným s celonárodnými ohňostrojmi. V regióne Hauts-de-Seine zranili neznámi útočníci policajného komisára pyrotechnickým zariadením. Na inom predmestí, v Gonesse, zhorelo takmer do tla gymnázium. Minulý rok zhorelo 266 áut a polícia zatkla 100 ľudí.
Oslavy Dňa Bastily na francúzskych veľvyslanectvách boli tento rok len na pozvanie, čo je zmena voči predchádzajúcim rokom, keď mali na ne povolený vstup všetci Francúzi žijúci v zahraničí. Dôvodom je znížený rozpočet. Francúzsko, ktoré má vo svete druhý najvyšší počet ambasád po USA, sa tento rok, na žiadosť francúzskeho ministerstva zahraničia, musí obmedziť pri oslavách národného sviatku. Veľvyslanectvá dostali odporučenie, aby v rámci šetrenia znížili počet pozvaných na oslavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.