Slovenska. Občianstvo získal ešte v apríli 2002, hoci bol v tom čase trestne stíhaný pre obchodovanie s drogami.
Zákon vtedy nehovoril, že slovenskými občanmi sa nemôžu stať trestne stíhaní ľudia. Neprekážalo ani, že Sadikiho v roku 1996 odsúdili za nelegálne ozbrojovanie a colný delikt. Zákonu vyhovel tým, že o občianstvo žiadal po uplynutí piatich rokov od rozsudku.
„Nič nie je dokonalé ani zákonodarstvo. Len konkrétne prípady väčšinou vedú zákonodarcov k tomu, že zákony zlepšujú," povedal Ivan Šimko ktorý bol v roku 2002 ministrom vnútra. „Asi by bolo lepšie, keby bol už vtedy ten zákon, ktorý je teraz, a umožnil by mu to občianstvo nedať," povedal.
Ministerstvo ani vtedy nemuselo Sadikimu občianstvo priznať. Zákon mu tak ako dnes dával možnosť, nie povinnosť udeliť žiadateľovi občianstvo, hoci splnil všetky podmienky.
Podmienky sa potom sprísňovali v roku 2005 a aj vlani. Dnes už trestne stíhaní občianstvo nemôžu získať.
Vladimír Palko, ktorý bol ministrom vnútra v rokoch 2002 až 2006, hovorí, že skôr ako pred tromi rokmi nebol dôvod zákon meniť. „Migračný tlak narastá, logicky teda vyvstáva otázka sprísňovania udeľovania občianstva," povedal. „Teraz už nie je žiaduce, aby trestne stíhaný človek dostal občianstvo."
Sadiki je slovenským občanom, hoci pôvodne mal byť v roku 1996 vyhostený. Nežiaducou osobou bol na Slovensku do roku 2006. Vtedajší minister vnútra Ľudovít Hudek z HZDS dal zákon zmierniť a rozhodnutie zrušil.
Denník SME minulý týždeň zverejnil prepis telefonátu z roku 1994, v ktorom si Sadiki tyká so súčasným ministrom spravodlivosti za HZDS Štefanom Harabinom, vtedy sudcom Najvyššieho súdu.
Harabin kontakty so Sadikim nepotvrdil, z rozhodovania v jeho prípade sa však kedysi nechal vylúčiť. Zdôvodňuje to tým, že sa v mladosti poznal so Sadikiho ženou. Nevysvetlil, prečo si v rozhovore so Sadikim tykali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.