Štatistický úrad nameral Smeru podporu 48,5 percenta. V parlamente by tak mal väčšinu.
BRATISLAVA. Ak by sa voľby konali prvý júlový týždeň, Smer by ich vyhral s takou podporou, že by už nepotreboval koaličného partnera.
Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý robil Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri
Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Smer by podľa neho získal 76 mandátov, čo je tesná parlamentná väčšina. Ide o najväčšie číslo, aké Smer kedy v preferenciách dosiahol.
Podobnú popularita nemala v histórii Slovenska ešte žiadna strana a žiadna strana nevládla sama. Najviac sa k tomu priblížilo HZDS, ktoré podľa prieskumu Štatistického úradu v apríli 1992 získalo 39, 67 percent. Vo voľbách v tom istom roku získalo HZDS 74 mandátov, neskôr sa strana rozpadla a vo voľbách o dva roky už získala len 61.
Názory a ohlasy
Sociológ Pavel Haulik z agentúry MVK hovorí, že je ešte predčasné robiť závery. Podľa neho treba počkať aj na prieskum ich agentúry, ktorého výsledky budú známe najneskôr v pondelok. Premiér prieskum odmietol komentovať. Chladná zostala aj opozícia.
Podľa hovorcu SDKÚ Martina Maťka sú pre nich prieskumy síce orientačnou pomôckou, ale berú ich s rezervou. „Častokrát sa ich výsledky výrazne líšili od výsledkov volieb," povedal Maťko. SDKÚ „verí", že najlepšou odpoveďou na popularitu Smeru bude predstavenie programovej alternatívy na jeseň.
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že stav opozície je žalostný. Fico je podľa neho veľmi úspešný demagóg.
Výsledky prieskumu
Opozičná SDKÚ-DS podľa júlového prieskumu stratila spomedzi strán medzi voličmi najviac. Koaličná strana Smer-SD si pripísal najvyšší nárast preferencií. SDKÚ-DS by v júli volilo 9,7 percenta respondentov, ktorí by šli k voľbám. To je o 3,6 percentuálneho bodu menej ako v júni. Smer-SD by v júli volilo 48,5 percenta oslovených, čo je o 1,8 percentuálneho bodu viac ako v júni.
Na voľbách do Národnej rady SR by sa na začiatku júla nezúčastnili 16,2 percenta oslovených a ďalších 13,7 percenta respondentov si nevedelo vybrať žiaden politický subjekt.
V porovnaní s júnovým prieskumom si polepšili aj ďalšie dve koaličné strany - SNS by volilo 11,4 percenta voličov, v júni to bolo 10,9. ĽS-HZDS by hlas odovzdalo v júli 9,6 percenta oslovených, čo je o 1,4 percentuálneho bodu viac ako v júni. SMK by podporili podľa aktuálneho prieskumu 8,4 percenta oslovených. V júni to bolo 10 percent voličov. Do parlamentu by sa podľa prieskumu Štatistického úradu SR dostalo ešte KDH s podporou 8,2 percenta. Kresťanským demokratom v porovnaní s júnom stúpli preferencie o 0,3 percentuálneho bodu.
Ak by sa parlamentné voľby skončili v súlade s júlovým prieskumom, v NR SR by bolo šesť strán. Smer-SD by mal v zastupiteľskom zbore nadpolovičnú väčšinu poslancov - 76. SNS by obsadila 18 poslaneckých kresiel, DKÚ-DS a ĽS-HZDS by zastupovalo po 15 poslancov a aj zvyšné ve strany, SMK a KDH by si uplatňovali nárok na rovnaký pčet mandátov - 13.
Autor: MONIKA TÓDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.