Sokrata zabili bolehlavom, Borgiovci vraždili arzenikom, dnešní traviči dioxínom
Čachtická pani vraždila mladé dievčatá, aby sa kúpala v ich krvi. Morbídnosť v jej najhroznejšej podobe, hraničiaca so šialenstvom! Dejiny zaznamenávajú vraždy z rôznych príčin a rôznymi prostriedkami. Jedným z nich je travičstvo. Je také staré, ako ľudstvo samo.
Objavovalo sa v starovekých gréckych mýtoch, v stredovekom reálnom prostredí a travičstvo nevymizlo ani zo súčasnosti - svedčí o tom otrávenie ukrajinského prezidenta Juščenka dioxínom. Jed bol obľúbenou zbraňou panovníkov, prostriedkom proti láske, vášni, nenávisti a nevyhýbali sa mu ani agenti tajných služieb.
Grécke báje a starovek
Travičstvo sa objavuje v dávnych gréckych bájach. Pripomeňme si Medeu, ktorá pomohla k zlatému rúnu Jasonovi a ušla s ním do Grécka, kde ju opustil, aby si vzal za ženu korintskú princeznú Kreusu. Medea sa svojej sokyni kruto pomstila, keď jej dala poslať šaty, napustené jedom. Keď si ich Kreusa obliekla, zomrela. Podobne skončil aj Herakles, keď mu jeho žena napustila šaty tekutinou, o ktorej verila, že ho k nej znovu pripúta. Boli to kvapky krvi, ktoré jej dal kentaurus Nessos a zamlčal, že Herakla otrávia. Príkladov by sme našli veľa v mytológii i v starovekej realite. Sokrates zomrel po vypití smrtiaceho nápoja z bolehlavu. Všetky časti tejto rastliny obsahujú jed, koniín, takže k otrave stačí aj silnejšie nadýchnutie. Podobné účinky ako bolehlav má tropický jed kurare. Z 3. - 4. storočia pred n. l. pochádzajú prvé zmienky o účinkoch ľuľka zlomocného, opísaných Teofrastom.
V starom Ríme jed pridávali do jedla alebo nápoja. Ľuľok bol dostupný a veľmi účinný. Jeho latinský názov Atropa belladonna pochádza od gréckej bohyne osudu Atropos, prestrihávajúcej niť života a "bella donna" znamená "krásna pani". Ľuľkom bol otrávený aj rímsky cisár Augustus. Jeho manželka Lívia napustila ľuľkom figy na obľúbenom Augustovom figovníku, z ktorého si sám trhal figy a málokoho by napadlo to, čo Líviu. V malom množstve ľuľok pridávali do vína na rímskych oslavách - bakchanáliách, aby sa ním vyvolali halucinogénne účinky. Touto rastlinou bol otrávený aj rímsky cisár Klaudius, z ktorej pripravila nápoj čarodejnica na objednávku jeho ženy.
Stredovekí traviči
Ani stredovek sa neštítil likvidovať protivníkov, či už v politike, alebo v láske, jedom. Používali ho dokonca aj vo vojne. Ľuľok zlomocný použili Škóti pod vedením Duncana proti vojskám nórskeho kráľa Svena Canuta. Ľuľkom otrávené potraviny poslali do nepriateľského tábora a nič netušiace vojsko takto zničili.
Meno BORGIA je spojené s túžbou po moci, úkladnými vraždami jedom aj dýkou popri sexuálnych orgiách. Alexander VI., pápež z rodu Borgiovcov, mal bližšie k postavám rímskych cisárov, akými boli Nero či Caligula alebo k renesančným panovníkom, než k Božím zástupcom na zemi. Borgiovci dodnes podnecujú fantáziu spisovateľov, úvahy historikov, psychológov i verejnosti. Prstene, ktorých kamene sa dali odklopiť, sa volajú borgiovské a každý si predstaví hneď jed, ktorý kedysi skrýval takýto prsteň. Aj keď mnohí historici spochybňovali tvrdenie, že pápež Alexander VI. bol "najpodarenejším vtelením diabla na Zemi" a že bol vždy démonizovaný, nepopierali, že zamestnával odborníka na jedy a zomrel na otravu jedom. Bol v sladkostiach, pripravených pre pápežovho hosťa. Ten podplatil sluhu, ktorý otrávené pohostenie vymenil. Bo to pravdepodobne arzenik (oxid arzenitý). Aj s Napoleonovou smrťou sa spája otrava arzenikom. Medzi slávne "travičky" popri bájnej Medey a pápežovej dcéry Lukrézii patrí Katarína Medicejská, manželka francúzskeho kráľa Henricha II. (a od roku 1547 sama kráľovná). Považovali ju za veľmi rafinovanú "travičku". V tom čase sa jedom napúšťali okrem odevu a bielizne i kvety. Stačilo k nim privoňať a obdarovaná osoba zomrela. Kráľovná údajne jedom dala natrieť aj listy obľúbenej knihy jej nepohodlnej osoby. Keď tá obrátila list, jej život sa skončil.
Morálka aj rozum si tisícročia nedokázali podať ruku, aby odsúdili travičstvo a zabránili mu. Odsudzovaným činom sa stalo na prelome 17. a 18. storočia, lenže sa s ním neskončilo.
Nie je minulosťou
Strichnín, ricín, dioxín, botulín nahradili arzenik, bella donnu i borgiovské prstene s práškom z nich. Tieto i ďalšie jedovaté látky dokážu zabiť naraz tisíce ľudí. Travičstvo nie je minulosťou. V 20. storočí, konkrétne v roku 1978 zomrel na následky otravy ricínom bulharský novinár a disident Markov. Do tela mu ho dopravila otrávená špička dáždnika, ktorou ho bodol vrah na jednej zastávke autobusu v Londýne. V roku 1997 sa dvaja agenti izraelskej tajnej služby Mosad pokúsili otráviť jedného z lídrov Hamasu vstreknutím jedu, pri čom boli odhalení a zadržaní. Incident sa riešil medzištátne poskytnutím protilátky Izraelom a prepustením na slobodu duchovného vodcu Palestíny. Aj americká CIA v minulosti priznala niekoľkonásobný neúspešný pokus o odstránenie Fidela Castra nielen pokusom o štátny prevrat, atentát, ale aj o otrávenie. Máme v pamäti podivné okolnosti súvisiace s osobnosťou kandidáta ukrajinskej opozície dnešného prezidenta Juščenka a zmenu jeho zdravotného stavu po požití jedla. Bol otrávený dioxínom, čo bolo neskoršie potvrdené zahraničnými odborníkmi. Následky sú viditeľné na jeho tvári - je to jej zjazvenie - a z neviditeľných navonok je to poškodenie niektorých vnútorných orgánov. Dioxíny predstavujú skupinu asi 75 chlórovaných organických zlúčenín, z ktorých je najjedovatejší označovaný názvom dioxín a považuje sa za superjed, pretože zdravotné poruchy nastanú už pri požití miliardtín gramu.
Aj u nás rastúca rastlina, obsahujúca v semenách ricín, patrí na zoznam nebezpečných jedov. Proti ricínu nejestvuje protijed. A proti niektorým rastlinám sú upozornenia v ľudovej slovesnosti. I napriek tomu, že tis červený nebol príčinou smrti niektorého z korunovaných hláv, upozorňujeme, že je naším najjedovatejším stromom. Tento až do 25 metrov dorastajúci stále zelený krásavec s červenohnedou kôrou je celý jedovatý. Prudký jed sa nachádza predovšetkým v ihličkách, ale aj v kôre a semenách. Ľudová múdrosť hovorí, že pod tisom by sa nemalo usnúť, aby sa nik neotrávil jeho jedovatými výparmi. Dodávame: ani byť nepozorní pri zbieraní húb, ktorými sa sami môžeme otráviť.
Autor: Pripravila SOŇA MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.