NOVÁ MENA PODĽA NICH ZATRASIE CENAMI
Slovensko vstupuje od budúceho roka do eurozóny. Výmenný kurz eura sa zastavil na cifre 30,126 koruny. Nie všetci sú s týmto kurzom spokojní. Navyše existujú obavy, že prijatie eura zhorší ekonomickú situáciu Slovákov.
ŠTRASBURG. Poslanec Európskeho parlamentu Sergej Kozlík (nezaradený, HZDS) očakával, že konverzný kurz bude totožný s prepočtovým. "Akékoľvek iné číslo by ma prekvapilo a zaskočilo," povedal na pôde europarlamentu v Štrasburgu krátko predtým, ako sa kurz napevno zastavil na čísle 30,126. Ako uviedol, ešte pred niekoľkými mesiacmi videl šance SR na prijatie eura 50:50. "Parametre Slovenska boli také silné, že aj ja som neskôr odhad zmiernil na 70 ku 30."
Euro predstavuje riziká
Kozlík tvrdí, že Slovensko spravilo dobrý krok, keď sa rozhodlo prijať euro čo najskôr aj vzhľadom na skúsenosti z iných krajín. "Je dobré byť zavesený vo veľkom systéme a používať silnejšiu menu. Ľudia budú 2 - 3 roky nadávať," zaprognózoval S. Kozlík a dodal, že euro zatrasie cenami, čomu sa "nevyhla žiadna krajina". Na margo prijatia novej spoločnej meny dodal: "Určite je to dobré, ale určite sa nebudú v prvom období stavať pomníky tým, čo sa o to zaslúžili."
Iné meny posilňujú
Na slovenskej politickej scéne je voči euru zdržanlivé KDH. "Aj KDH sa vyjadrilo za prijatie eura v určitom čase. Nepovedal sa dátum, ale kedy to bude najvýhodnejšie pre občanov," uviedol europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP-ED, KDH), ktorý sa domnieva, že Slovensko mohlo s prijatím novej meny počkať. "Skutočnosťou je, že zatiaľ, čo okolité meny ešte mesiac čo mesiac posilňujú svoj kurz voči euru, tak Slovensko už prijalo politické rozhodnutie - že teraz a to bez ohľadu na dopad na jednotlivých občanov, najmä tých s nižším príjmom a na dôchodcov. Tu treba vidieť, že keby sme rok, alebo rok a pol počkali, stále by sme plnili maastrichtské kritériá, ale mena by bola tvrdšia." Podľa neho mohli slovenskí dôchodcovia po ešte výraznejšom posilnení koruny dostávať dôchodok zhruba 330 namiesto 280 eur.
Ako dodal, Slovensko je na novú menu pripravené vďaka vysokému hospodárskemu rastu: "V posledných šiestich rokoch to bolo nad 9 percent HDP, čo je neuveriteľne dobrý výsledok aj v porovnaní s novými i starými krajinami EÚ. Ten rast je výsledkom reforiem, napríklad reformy verejných financií, ktorú Poliaci či Maďari dodnes neurobili."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.