vyjadrenia ministerstva financií. Štát bude preto zrejme čeliť medzinárodnej arbitráži. Penta prostredníctvom inej spoločnosti požaduje od vlády náhradu za to, že štát zmenil pravidlá podnikania zdravotných poisťovní. Finančná skupina stojí za druhou najväčšou zdravotnou poisťovňou Dôvera.
"Obidve strany o problematike rokovali jedenkrát, k dohode nedošlo," povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Lehota na vzájomnú dohodu so štátom sa skončila včera.
Premiér Fico v minulosti opakovane odmietol, že by Penta mala nárok na odškodné od štátu. Naopak tvrdil, že vlastníci zdravotných poisťovní sa neoprávnene obohacovali zo zdrojov určených na liečbu pacientov.
Vládna koalícia minulý rok v parlamente presadila zmenu zákona, podľa ktorej si zdravotné poisťovne môžu na vlastnú činnosť ponechať iba 3,5 percenta z vybraných povinných zdravotných odvodov. Zástupcovia vlády tvrdili, že tak zabránia údajne neprimeranému zisku ich vlastníkov. Poisťovne úpravu považovali za porušenie pravidiel, za ktorých začali na Slovensku podnikať. Tvrdili, že Slovensko tak nedodržalo zmluvu so zahraničnými partnermi o ochrane investícií.
Majitelia Dôvery v minulosti oznámili, že sa budú snažiť získať odškodné aj prostredníctvom medzinárodnej arbitráže. Dnes však ČTK nepotvrdili, že budú v procese arbitráže pokračovať. Záujem o štátnu náhradu za údajné porušenie dohôd prejavili už skôr aj majitelia súkromných zdravotných poisťovní Apollo a Union. Na Slovensku pôsobí celkovo päť zdravotných poisťovní. Donedávna fungovala na trhu aj šiesta Európska zdravotná poisťovňa, tá však ohlásila svoj zánik.
Miliardové odškodné od štátu žiada aj spoločnosť Slov-energia consulting. Firma sa dožaduje kompenzácií za údajne neoprávnene vysoké ceny plynu. Nasledujúceho pol roka sa budú predstavitelia firmy snažiť získať náhradu mimosúdnou cestou, ak neuspejú, plánujú štát žalovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.