Korzár logo Korzár
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Malá výprava? Áno, ale najkvalitnejšia

Oficiálnym cieľom slovenskej výpravy v Pekingu je zopakovať Atény 2004 a získať šesť medailí. Olympijský šéf František Chmelár sníva dokonca o

siedmich až ôsmich.

BRATISLAVA. Takú malú výpravu na letnú olympiádu Slovensko zatiaľ nikdy nevyslalo. A to ešte domáce olympijské plénum prejavilo širokú slovanskú dušu.

Na pekinských Hrách XXIX. olympiády nás bude napokon reprezentovať 56 športovcov. Valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru v sobotu schválilo všetkých, ktorí splnili medzinárodné kritériá. Aj tých, ktorí nenaplnili pritvrdené požiadavky toho istého pléna spred 15 mesiacov.

Siedmi na výnimku

Šéf štábu Vladimír Miller vyložil karty na stôl: „Prognózy ukazujú na pomerne vysoký potenciál úspešnosti výpravy, ale na optimálne zabezpečenie športovcov by ich bolo treba do Pekingu vyslať 52 a viac."

Medzinárodný olympijský výbor striktne obmedzuje sprievod. Do soboty splnilo sprísnené kritériá SOV len 51 športovcov. S takým počtom by mohlo letieť len 40 členov sprievodu. Výprava by nesmela mať dokonca ani zástupcu vedúceho.

Valné zhromaždenie napokon do nej zaradilo nielen 49 športovcov, ktorých vo štvrtok nominoval výkonný výbor, ale na výnimku aj ďalších siedmich.

Plus plavec a štyria atléti

Najprv tenistom Daniele Hantuchovej a Dominikovi Hrbatému odpustilo druhú dopingovú skúšku a potom odobrilo aj štyroch atlétov a jedného plavca.

Kladivár Miloslav Konopka a výškár Peter Horák splnili A-limit, no nie v tomto, ale ešte v lanskom roku. U plavca Ľuboša Križka s B-limitom zavážil najmä bronz z neolympijskej disciplíny 50 m znak na tohtoročných ME. Prekážkárke Miriam Bobkovej, najusilovnejšej slovenskej rekordérke lanského leta a minulej zimy, zohľadnili nedávne zranenie päty. Slovenka sa po 20 rokoch zasa objaví aj na štarte maratónu: v americkom Salt Lake City vydatá 31-ročná breznianska rodáčka Zuzana Tomasová-Šaríková sa vo februári v Houstone na pol treťa minúty priblížila A-limitu a v júni si o minútu zlepšila osobný rekord aj v polmaratóne.

Absolútne minimum: 56

Slovenská výprava do Pekingu bude mať napokon 56 športovcov a celkove 103 členov. Sprievod (vrátane olympijského atašé, ktorým je slovenský konzul v Číne Peter Klenovský) tvorí 5 členov vedenia, 5 lekárov, 4 fyzioterapeuti a zvyšok sú tréneri, prípadne mechanici. Relatívny komfort by mali mať tromfové odvetvia: vo vodnom slalome je pomer športovcov a servisu 5:5, v streľbe 7:5, rýchlostnej kanoistike 7:3, vo vzpieraní 2:2, v zápasení 2:3 a v atletike 17:6.

Päťdesiatšesť športovcov je najnižší počet v ére samostatnosti. V premiérovom slovenskom vystúpení v Atlante 1996 ich bolo 71, v Sydney 112 (do súťaží sa zapojilo 108, tam sme však mali tri kolektívy) a v Aténach 64.

Dozrela sľubná generácia

Medzi početnosťou a úspešnosťou však nie je priama úmera. Najviac medailí získalo Slovensko pred štyrmi rokmi v Aténach: dokopy šesť, po dve z každého druhu. Taký istý je oficiálny cieľ pre Peking: šesť medailí a 14 umiestení v prvej osmičke.

Ambície sú však ešte trochu vyššie. „Dozrela nám sľubná generácia," myslí si prezident SOV František Chmelár. „Máme zhruba 15-16 športovcov, ktorých so spokojným svedomím môžeme označiť za svetovú špičku. Pravdaže, je otázne, či všetci budú mať topformu a dostatok šťastia. Ak však tento počet vydelíme dvoma... Keby sme získali sedem-osem medailí, boli by sme mimoriadne spokojní."

Piati už majú z OH zlato

Jedna mladšia generácia by na také ambície nestačila. Našťastie, ešte je v hre aj tá staršia. K nej patrí aj tromf, ktorý „spadol z neba": osetínsky zápasník David Musuľbes, olympijský šampión zo Sydney 2000 v drese Ruska.

Spolu s ním sú vo výprave do Pekingu až piati olympijskí víťazi: okrem neho ešte vodáci Michal Martikán (1996), Peter a Pavol Hochschornerovci (2000 a 2004) a Elena Kaliská (2004). Všetci, ktorí sa za éry samostatnosti tešili zo zlatej medaily.

S vlajkou prvá šampiónka

Slovensko drží líniu, že vlajkonosičom na slávnostnom otvorení môže byť len olympijský medailista. V Atlante 1996 niesol vlajku bronzový zo Soulu 1988 zápasník Jozef Lohyňa, v Sydney 2000 strieborný kanoista z Atlanty Slavomír Kňazovický a v Aténach 2004 atlantský šampión Michal Martikán.

V Pekingu ju prvý raz bude držať žena, jediná slovenská olympijská šampiónka v 112-ročnej histórii, vodáčka Elena Kaliská.

Približne každá šiesta súťaž v Pekingu bude mať na štartovej listine Slováka: obsadíme 52 z 302 disciplín. Najviac v atletike - 14. Atlétov bude sedemnásť, čím vyrovnajú rekord zo Sydney. Tam však štartovala aj štafeta (4 x 400 m), teraz sú všetci účastníkmi individuálnych disciplín. Slovenskú premiéru pod piatimi kruhmi zažije bedminton a triatlon.

* * *

VYNÁŠKA

Dilema sľubu

Na štvrtkovom sľube v historickej budove Národnej rady SR bude zrejme len polovica výpravy. A to ešte osádka štvorkajaku kvôli nemu preruší sústredenie v Taliansku. Mnohí športovci sú na príprave ešte vo vzdialenejšej cudzine. Kto do rúk prezidenta zloží sľub, bol rébus ešte aj z iného dôvodu. Táto pocta je ako keby zakliata: ani jednému z tých, ktorí ju v minulosti dostali, daná olympiáda nevyšla tak, ako si predstavoval. Pred Atlantou 1996 sľubovali cyklistka Lenka Ilavská a slalomár Peter Nagy, pred Sydney 2000 basketbalistka Zuzana Žirková a strelec Jozef Gonci a naposledy pred Aténami 2004 strelkyňa Andrea Stranovská a vzpierač Martin Tešovič. Tentoraz nebude prednášať sľub ani jeden z top favoritov. „Vybrali sme dvojicu, ktorá vytvorí symbiózu skúsenosti a mladosti: tenistu Dominika Hrbatého a športovú gymnastku Ivanu Kováčovú," oznámil šéf misie Vladimír Miller.

* * *

Športová výprava Slovenska v Pekingu

Atletika (17): Jozef Repčík (800 m), Dmitrij Vaľukevič (trojskok), Libor Charfreitag (kladivo), Milan Haborák (guľa), Matej Tóth (chôdza na 20 km), Peter Korčok, Miloš Bátovský, Kazimír Verkin (všetci chôdza na 50 km), Martina Hrašnová (kladivo), Zuzana Malíková (chôdza na 20 km), Jana Velďáková (diaľka), Dana Velďáková (trojskok), Lucia Klocová (800 m), Peter Horák (výška), Miloslav Konopka (kladivo), Zuzana Tomasová (maratón), Miriam Bobková (100 m prek.)

Bedminton (1): Eva Sládeková (dvojhra).

Cestná cyklistika (3): Matej Jurčo, Roman Broniš, Ján Valach (všetci cestné preteky s hromadným štartom, jeden z nich aj časovka)

Džudo (1): Zoltán Pálkovács (do 100 kg).

Jachting (1): Patrik Pollák (RS:X).

Plávanie (3): Martina Moravcová (50 m v. sp., 100 m v. sp., 100 m mot.), Denisa Smolenová (200 m mot.), Ľuboš Križko (100 m znak)

Rýchlostná kanoistika (7): Marián Ostrčil (C1), Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (obe K2), Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr (všetci K4).

Stolný tenis (1): Eva Ódorová (dvojhra).

Streľba (7): Jozef Gönci (ĽM 3x40, ĽM 60, VzPu 60), Daniela Pešková (športová puška 3x20, športová puška 60), Pavol Kopp (ĽPi 60, VzPi 60), Mário Filipovič (trap), Erik Varga (trap), Zuzana Štefečeková (trap), Danka Barteková (skeet).

Športová gymnastika (1): Ivana Kováčová.

Tenis (4): Dominik Hrbatý, Daniela Hantuchová, Dominika Cibulková, Janette Husárová (len štvorhra).

Triatlon (1): Pavel Šimko.

Vodný slalom (5): Michal Martikán (C1), Peter a Pavol Hochschornerovci (C2), Elena Kaliská (K1 ženy), Peter Cibák (K1 muži).

Vzpieranie (2): Ondrej Kutlík (do 85 kg), Martin Tešovič (do 105 kg).

Zápasenie (2): David Musuľbes (voľný štýl, do 120 kg), Attila Bátky (grécko-rímsky štýl, do 84 kg).

Realizačné tímy a sprievod

Vedenie výpravy: Vladimír Miller (vedúci výpravy), Roman Buček (zástupca vedúceho výpravy), Peter Klenovský (atašé výpravy), Ľubomír Souček (tlačový atašé), Branislav Delej (hlavný lekár), Petra Kadnárová (administratívna pracovníčka)

atletika (6): Vladimír Bezdíček (vedúci tímu), Juraj Benčík (tréner pre chôdzu), Radoslav Dubovský (tréner pre skoky), Libor Charfreitag st. (tréner pre hody a vrhy), Pavel Slouka (tréner pre behy), Jozef Hanušovský (tréner pre hod kladivom)

bedminton (1): Michal Matejka (tréner)

cyklistika (2): Vendelín Kvetan (vedúci tímu, hlavný tréner), Ladislav Velits (mechanik)

džudo (1): Rastislav Mezovský (tréner)

jachting (1): Dušan Vanický (tréner)

plávanie (1): Steven Collins (vedúci tímu, tréner)

rýchlostná kanoistika (3): Pavel Blaho (vedúci tímu), Filip Petrla (tréner žien), Tibor Soós (tréner mužov)

vodný slalom (5): Róbert Orokocký (vedúci tímu), Peter Hochschorner st. (tréner mužov C2), Jozef Martikán (tréner mužov C1), Peter Mráz (tréner žien K1), Peter Cibák st. (tréner mužov K1)

stolný tenis (1): Vladimír Mihočko (tréner)

streľba (4): Ivana Švecová (vedúca tímu, trénerka pre puškové disciplíny), Juraj Sedlák (tréner pre skeet), Branislav Slamka (tréner pre trap), Ivan Némethy (tréner pre pištoľové disciplíny)

športová gymnastika (1): Nadežda Miklošová (trénerka)

tenis (1): Miloslav Mečíř (tréner, vedúci tímu)

triatlon (1): Marián Horínek (tréner)

vzpieranie (2): Rudolf Lukáč (vedúci tímu, tréner), Viktor Gumán (asistent trénera)

zápasenie (3): Rodion Kertanti (vedúci tímu), Chazbek Dedegajev (tréner pre voľný štýl), Peter Stehel (tréner pre grécko-rímsky zápas)

ďalší členovia: Katarína Bergendiová (lekárka), Bohuš Dvorský (lekár), Roman Fano (lekár), Wilbert Recabarren (lekár), Igor Adamus (fyzioterapeut), Zdeněk Ďuriš (fyzioterapeut), Denis Freudenfeld (fyzioterapeut), Ľubomír Molcsán (fyzioterapeut)

osobní tréneri/tréningoví partneri: Ján Gregor (džudo, tréningový partner), Angel Jimenez (tenis, osobný tréner Daniely Hantuchovej), Vladimír Plátenik (tenis, osobný tréner Dominiky Cibulkovej)

(sita)

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 301
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 991
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 281
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 713
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 916
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 379
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 428
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 288
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 206
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 964
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Obyvatelia bytovky na Ulici SNP 33 spísali petíciu. Žiadajú vysťahovať neprispôsobivých.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop