bezpečnostné sily po takmer 13 rokoch na úteku. Zatknutie rozdelilo bosnianskych moslimov a Srbov. Kým moslimovia správu o zadržaní bývalého bosniansko-srbského politického lídra v pondelok v noci oslávili v uliciach Sarajeva, Srbi vo vojnovom Karadžičovom sídle Pale vyjadrovali hnev a nespokojnosť.
BELEHRAD. 63-ročný Karadžič, ktorý čelí obvineniam z genocídy, pracoval na lekárskej klinike pod falošným menom Dragan Dabič. Jeho zadržanie privítali Spojené štáty, Európska únia, ako aj Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Čaká ho presun do Haagu
Srbský prokurátor pre vojnové zločiny Vladimir Vukčevič na včerajšej tlačovej konferencii v Belehrade informoval, že sudca vydal nariadenie na presun Karadžiča do Haagu. Karadžičov právnik Sveta Vujačič reagoval, že proti rozhodnutiu sa odvolá do zákonom stanovených troch dní. "Odvolanie podám v posledný možný deň, teda v piatok. Nemyslím si, že bude prijaté, ale naruším ich plány vydať ho dnes alebo zajtra," uviedol Vujačič, ktorého citovala agentúra Beta. Podľa Vujačiča by Karadžiča mohli do Haagu presunúť "nie skôr ako do konca budúceho týždňa."
Vraj ho zadržali v autobuse už v piatok
Aj keď srbské oficiálne miesta uviedli, že Karadžiča zatkli v pondelok večer, podľa Vujačiča jeho klienta zadržali už v piatok, keď cestoval v autobuse. Karadžič mu povedal, že mu zaviazali oči, na hlavu mu dali čiapku a zabavili mu laptop. "Tri dni ho držali v malej miestnosti a nezaobchádzali s ním zle," citovala Beta Vujačiča. Karadžič bol "v Belehrade dlho pod iným menom, pracoval na súkromnej klinike a ľudia, ktorí s ním prišli do kontaktu, nemali tušenie o tom, kto je," dodal Vujačič. "Karadžič je v dobrom zdravotnom stave a cíti sa dobre," povedal.
Beta citovala aj Karadžičovho brata Luku, ktorý ho navštívil a hodinu s ním hovoril. Podľa Vujačiča sa nestretával s politikmi v Srbsku ani Republike srbskej (súčasť povojnovej Bosny a Hercegoviny). Dodal, že Karadžič sa bude pred ICTY obhajovať sám, on a právny expert Kosta Cavoski budú členmi jeho poradného tímu.
Obivnili ho z 11 zločinov
Karadžič je obvinený z 11 zločinov vrátane genocídy, vyhladzovania, vraždy, úmyselného zabíjania, prenasledovania, deportácií a z neľudských činov voči moslimom, Chorvátom a ďalším nesrbským civilistom počas bosnianskej vojny. Karadžič všetku vinu popiera. Obvinenie ICTY presne popisuje jeho rolu v bosnianskej vojne v rokoch 1992-95, ktorá bola najkrvavejším konfliktom na Balkáne v 90-tych rokoch. Zahynulo v nej vyše 200 000 ľudí.
Mladič a Hadžič, vzdajte sa!
Karadžič bol spomedzi hľadaných vojnových zločincov najčastejším terčom špekulácií o mieste jeho pobytu. Naposledy sa na verejnosti objavil vo východnom bosnianskom meste Han Pijesak v júli 1996, podľa dohadov sa mal skrývať v Srbskom kontrolovaných častiach Bosny, Čiernej Hory a Srbska, prípadne v Rusku. Na slobode zostávajú ešte dvaja. Vojnový veliteľ bosniansko-srbskej armády, 66-ročný Ratko Mladič, ktorý spravodlivosti uniká už 13 rokov, a vojnový prezident samodeklarovanej chorvátskej republiky Srbská Krajina, 49-ročný Goran Hadžič je na úteku od júla 2004. Oboch v utorok srbské oficiálne miesta vyzvali, aby sa vzdali.
Našli ho dva týždne po nástupe novej vlády
Vydanie obvinených je hlavnou podmienkou vstupu Srbska do EÚ. Vyšetrovací sudca Zvláštneho tribunálu pre vojnové zločiny v Belehrade Milan Dilparič ukončil včera nadránom predbežný výsluch Karadžiča, čím bol podľa srbských zákonov splnený prvý krok na jeho vydanie ICTY. Súd by mal do troch dní rozhodnúť, či boli splnené všetky podmienky na vydanie obvineného, obhajoba má ďalšie tri dni na odvolanie sa. Vyššia súdna rada musí odvolanie posúdiť do ďalších 72 hodín, jej rozhodnutie je už však konečné.
Karadžiča zatkli dva týždne po sformovaní novej proeurópskej vlády na čele s prozápadnou Demokratickou stranou prezidenta Borisa Tadiča a len štyri dni po nástupe Sašu Vukadinoviča, blízkeho demokratom, na čelo srbskej policajnej spravodajskej agentúry, kde nahradil človeka blízkeho bývalému nacionalistickému premiérovi Vojislavovi Koštunicovi.
* * *
Ako žil Karadžič v utajení
n Jeden z nahľadanejších vojnových zločincov Radovan Karadžič pracoval na lekárskej klinike a svoju identitu sa snažil zatajiť dlhou bielou bradou, bielymi vlasmi a okuliarmi. Uviedli to srbskí predstavitelia na včerajšej tlačovej konferencii v Belehrade. Ako povedal minister poverený spoluprácou s Medzinárodným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Rasim Ljajič, Karadžič používal falošné doklady na meno Dragan Dabič. "Nebol srbským občanom a bol veľmi presvedčivý, pokiaľ ide o zatajovanie svojej identity," uviedol držiac v ruke aktuálnu fotografiu Karadžiča, ktorý sa na verejnosti posledný raz objavil pred dvanástimi rokmi. "Ani ľudia, s ktorými prichádzal do kontaktu, ho nedokázali spoznať.
n Karadžič pôsobil v oblasti alternatívnej medicíny, čím si zarábal na živobytie a mal súkromnú lekársku prax. Jeho posledné bydlisko bolo v Novom Belehrade. Karadžiča, ktorý sa počas rokov na úteku údajne ukrýval aj v kláštoroch a jaskyniach vo východnej Bosne, naposledy na verejnosti videli a odfotografovali vo východnom bosnianskom meste Han Pijesak v júli 1996. Srbské bezpečnostné sily ho zatkli v pondelok večer pri Belehrade, keď hľadali ďalšieho obvineného z vojnových zločinov Ratka Mladiča, uviedol Ljajič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.