Tsvangiraiom, ktorej cieľom je ukončenie politickej krízy. Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ na stretnutí v Bruseli doplnili ďalších 37 ľudí do zoznamu jedincov, ktorým nemôžu byť udelené víza a ktorým zmrazili bankové účty. Pridali sem aj ďalšie štyri právnické osoby. Zoznam, na ktorom už je Mugabe, jeho manželka a ďalší vysokí predstavitelia, obsahuje spolu 168 ľudí a štyri spoločnosti. Po prvýkrát naň pribudli obchodníci a spoločnosti zo Zimbabwe. Nové mená zatiaľ neboli zverejnené, aby to nevyplašilo tých, ktorých sa opatrenia týkajú.
K tomuto kroku prišlo aj napriek tomu, že prezident a líder opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC) podpísali dohodu o budúcich rokovaniach. Mugabe a Tsvangirai v pondelok podpísali dohodu, ktorá obe strany vyzýva na formálne rokovania o rozdelení moci v krajine.
Zimbabwianske politické strany dospeli už v nedeľu ku konsenzu o návrhu dohody, ktorá by mala byť základom krízových rokovaní po kontroverzných prezidentských voľbách. Napriek dohode ministri vyhlásili, že je nevyhnutné pokračovať v tlaku na Mugabeho.
Ministri prijali nové sankcie tesne pred summitom EÚ a Juhoafrickej republiky, ktorý sa bude konať v piatok vo francúzskom Bordeaux. V Zimbabwe sa 27. júna uskutočnilo druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom sa o zvolenie uchádzal iba Mugabe. Tsvangirai sa voľby rozhodol bojkotovať po násilných útokoch na jeho stúpencov počas predvolebnej kampane. Výsledky druhého kola preto Západ aj zimbabwianska opozícia odmietajú uznať.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.