lacnejšiu elektrinu. V rozhodnutí to formulovalo tak, že elektrárne majú povinnosť dodať elektrinu v množstve najmenej 6 terawatthodín (TWh) za cenu, ktorú určí Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten však podľa zákona na to nemá právo.
BRATISLAVA. Zákon o regulácii v sieťových odvetviach totiž presne stanovuje, kedy výroba elektriny podlieha cenovej regulácii. Výroba prúdu v jadrových a tepelných elektrárňach, čo sú hlavné zdroje Slovenských elektrární, s výnimkou elektriny vyrobenej z domáceho uhlia, však do cenovej regulácie nepatrí.
Zlacniť majú tretinu výroby
Vláda spomínaným rozhodnutím ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka sleduje to, že regulačný úrad vydá osobitné rozhodnutie, ktorým určí takú cenu silovej elektriny, ktorá bude nižšia oproti tej na trhu. Pritom množstvo, ktoré minister od elektrární požaduje dodať lacnejšie, predstavuje tretinu ich ročnej produkcie.
Silová elektrina je taká, ktorú elektrárne predávajú distribútorom a až tí ju predávajú koncovým zákazníkom vrátane domácností. Distribútori si však môžu elektrinu kúpiť, od koho chcú, na európskom trhu. Hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták na otázku, či má úrad právo určovať cenu silovej elektriny, povedal, že "sme povinní rešpektovať všeobecný hospodársky záujem, vyhlásený vládou".
To, čo chce ministerstvo, je nevykonateľné
Pozoruhodné je, že hoci rozhodnutie ministerstva je určené Slovenským elektrárňam, zároveň nepriamo káže regulačnému úradu, aby určil cenu. Úrad však nie je účastníkom konania a navyše nie je podriadený ministerstvu hospodárstva.
Právnik advokátskej kancelárie Havlát&Partners Marek Benedik pochybuje o vykonateľnosti Jahnátkovho rozhodnutia. Podľa neho musí regulačný úrad postupovať podľa zákona a pri regulácii zohľadňovať skutočnosti, ako sú napríklad ekonomicky oprávnené náklady. Nemôže len tak vyhovieť politickým požiadavkám vlády.
"Ak regulačný úrad doteraz nedospel k záveru, že je potrebné regulovať výrobnú cenu elektriny, tak minister mu jednoducho teraz nemôže nariadiť, aby to urobil," povedal.
Podľa Benedika úrad nie je ministrovým rozhodnutím viazaný, nie je jeho adresátom a minister nemá právomoc mu určovať, či bude cenu regulovať.
Ďalší rozpor
Zákon o energetike hovorí, že rozhodnutia vo všeobecnom hospodárskom záujme musia byť okrem iného aj "nediskriminačné". Ak však malé podniky majú mať lacnejší prúd, budú zvýhodnené oproti iným firmám. Slovenské elektrárne už podali proti rozhodnutiu ministra hospodárstva odvolanie. Potvrdila to hovorkyňa ministerstva Dagmar Hlavatá. Odvolenie podá po uplynutí zákonnej lehoty aj Slovenský plynárenský priemysel. Ten má totiž tiež vyčleniť lacnejší plyn pre domácnosti a teplárne.
Autor: du
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.