Korzár logo Korzár

Úžasný vynález má meno: nohavice

Prvý baret Noeho objav a pralinka kuchárov omylĽudia a veci, i pojmy, ktorými sa označujú, patria úplne samozrejme k sebe a my nauvažujeme nad tým,

Prvý baret Noeho objav a pralinka kuchárov omyl

Ľudia a veci, i pojmy, ktorými sa označujú, patria úplne samozrejme k sebe a my nauvažujeme nad tým, kde sa vzali a odkedy ich ľudstvo pozná. Málokto si láme hlavu napr. pri obliekaní nohavíc, kto vymyslel tento neodmysliteľný kus odevu nielen mužov, a ďalšie odevné súčiastky, bez ktorých by sme chodili ako Adam a Eva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fajčiari! Po kom sa zapísal do histórie tejto zničujúcej činnosti pozostávajúcej z fajčenia tabaku, výraz nikotín? Kto dal meno čokoládovému bonbónu - pralinke a kde vznikla prikrývka hlavy - baret, ktorý v súčasnosti používajú armády mnohých krajín? Ani dnešní mecenáši umenia nerozmýšľajú, prečo tak označujú ich, ktorí umenie podporujú.

SkryťVypnúť reklamu

Vymysleli ich Nomádi

Začnime tou najpotrebnejšou súčasťou oblečenia - nohavicami. Francúzska sociologička Lamence Benaimová tvrdí, že nohavice vznikli iba preto, aby mohli muži viesť vojny. Podľa nej, aj historikov módy, ich vymysleli Nomádi. Prví sa do nich obliekli a pri svojich bojových prepadnutiach z nich urobili bojový odev. Potom nohavice prijali Peržania, po nich postupne iné národy. Gréci aj Rimania sa im dlho bránili a prijal ich iba Macedónec Alexander Veľký. Stali sa synonymom vojny v staroveku. Stredoveké nohavice boli akýmisi pančuchovými nohavicami, lebo zároveň pokrývali aj chodidlo muža. Každá nohavica bola ušitá osobitne a k pásu sa priväzovali. Nemali vrecká, preto muži nosili mešce okolo pása. Starovek nepoznal spodnú bielizeň a nosili sa naraz 2 - 3 tuniky, oblečené na sebe. V 15. storočí boli nohavice také tesné, že sa na nich museli robiť rázporky a šnurovanie. Vznikol rázporok s príklopkou. Čo považovali mravokárcovia za necudné. Strih nohavíc sa menil, tiež odlíšil spoločenské vrstvy, i dvorský predpísaný strih, kde sa príklopka vypchávala a ozdobovala hodvábnymi stuhami. Nohavice boli naberané, poprestrihované rovnako ako aj rukávy a kabátce a mali krátku ******* prikrývajúcu dĺžku. Postupne sa predlžovali, hore zužovali, takže prestali mať tvar akýchsi vypchatých gúľ.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz nohavíc

Nohavice spôsobili menšiu vojnu, aj keď už neboli jej synonymom. Bolo to v 30. rokoch 20. storočia, keď si ich začali obliekať ženy. Prvá odvážna priekopníčka tejto módy bola Mária Magdaléna von Losch, ktorá bola známa ako Marléne Dietrich, ktorá sa v nohaviciach objavila v Paríži. Mesto bolo známe v Európe svojím voľnomyšlienkárstvom, no polícia ju zatkla pre poburovanie verejnosti.

Vo Francúzsku boli nohavice zakázaným odevom pre ženy. Zákonom ešte z obdobia vlády Napoleona. boli povolené aj výnimky na základe písomnej žiadosti. Ak si ich chcela žena obliecť, musela presne uviesť dátumu a dôvod. Špeciálne povolenia boli vzácnosťou až do roku 1909 kedy prijali Francúzi dekrét, povoľujúci ženám nohavice iba pre jazdu na bicykli a na koni. Moderné športy - automobilizmus, lyžovanie, golf, cyklistika, turistika si vynútili nohavice ako športové oblečenie žien. Módny návrhár Hermes vytvoril nohavice pre golfistky a Modanne Chanel zaviedla módu tzv. námorníckych nohavíc.

SkryťVypnúť reklamu

Praotec Noe v barete

Podľa dávnej legendy to naj bol praotec Noe, ktorý si vyrobil ako prvý túto pokrývku hlavy z rúna zvierat, ktoré boli na jeho arche. Mala ho chrániť proti vetru, dažďu, zime, aj slnečnej páľave. Tie isté dôvody ako biblického Noeho viedli k hľadaniu viacúčelovej ochrany hlavy aj baskických a beamských pastierov. Vlnený baret mal také vlastnosti, že sa stal univerzálnou prikrývkou hlavy od panovníkov po roľníkov v gotike, renesancii aj baroku. Vlastnosti vlneného baretu vzbudili záujem vojakov. V 18. storočí tmavé barety nosili aj severoamerickí rangeri pri bojoch s Indiánmi a Francúzmi. O obecné rozšírenie baretov vo vojenských kruhoch sa zaslúžila anglická armáda, ktorá ich začala používať od r. 1924.

Nikotín má meno veľvyslanca

V roku 1560 podal francúzsky veľvyslanec v Portugalsku Yean Nicot de Willemain kráľovnej Kataríne Mediujskej niekoľko sadeníc tabaku pre jej kráľovské skleníky. k nim pribalil aj usušené tabakové listy s popisom ich účinkov a s návodom na použite, teda nie na fajčenie, ale na vdychovanie rozdrvených listov. Spočiatku po dovoze tabaku Kolumbom po objavení Ameriky sa tabak šňupal a používal ako liečebný prostriedok proti migréne. Nicot v tom čase nemohol ani len tušiť, že jeho meno vojde do dejín a že po ňom pomenujú alkaloid nikotínu a rastline dajú latinský názov Nicotiana tabacum.

Keď Kolumbus objavil Ameriku, tejto rastline - tabaku - nevenoval takú pozornosť, ako zlatu. No jeho spoločníci áno a hneď od vylodenia na novom kontinente sa stali náruživými fajčiarmi. Fajčenie sa rozšírili medzi osadníkmi aj prisťahovalcami a lode, ktoré sa plavili z nákladom späť do Európy, priviezli do Španielska i Portugalska prvý tabak. Do ďalších európskych štátov sa dostal vďaka spomenutému veľvyslancovi Nicotovi de Willemainovi.

Z nešťastnej náhody vznikli pralinky

Pripomenieme najprv vznik sendvičov podľa grófa zo Sandwichu - Y. E. Montaga, náruživého hráča bridžu, ktorý od stolíka nevstal ani na obed. Preto sluha vymyslel pre neho studený obed pozostávajúci z plátku pečenej hovädziny medzi dvoma krajcami chleba. Mal veľký úspech a rozšíril sa po celej Británii. Spočiatku bol výsadou aristokratov a sendviče podávali aj na kráľovskom dvore. Podľa Sandwicha ktorý bol aj vrchným veliteľom námorníctva pomenoval kapitán Yames Cook jedno súostrovie, ktoré objavil r. 1775.

Náhodou vznikli aj čokoládové bonbóny - pralinky. Bola to nešťastná náhody, keď kuchár francúzskeho vojvodu z Plessis - Praslen 1598 - 1767, prevrátil kotlík s karamelom do hrnca s mandľami. Nezostávalo nič, iba povyberať karamelom obalené kúsky a ponúknuť vojvodovi. Bol nimi taký nadšený, že ich odvtedy musel kuchár takto pripravovať aj pre hostí a vojvoda dal glazovaným mandliam svoje meno Praslin t.j. pralinky ("s" sa nevyslovuje). O sto rokov zlepšili recept v belgických čokoládovniach a vďaka nim označujeme dnes pralinkami čokoládové bonbóny, naplnené karamelom a pomletým kandizovaným ovocím alebo višňou v alkohole.

Mecenáš z augustového vládnutia

Každý, kto prispeje na kultúrnu činnosť, sa môže v širšom slovazmysle považovať za mecenáša. Dvoran, priateľ a spolužiak cisára Augusta Gaius Cilnius Malcenas (asi 7. - 8. stor. pred n. l.) bol vzdelaný muž, dobrý bojovník aj finančník, zberateľ umeleckých predmetov, podporovateľ literatúry a umenia. Počas Augustovej neprítomnosti ho zastupoval v spravovaní impéria Virgilius, Horatius a Propenius boli jeho chránencami a venovali mu niektoré svoje diela. Maecenas sa stal natoľko známy svojou pomocou, až sa jeho meno stalo súčasťou bežného jazyka. V tomto význame ho použil francúzsky básnik Clément Marot v r. 1526 a tento výraz sa používa aj v súčasnosti na celom svete.

Aj keď sme nevymenovali žiadne bombastické udalosti, ale iba niekoľko bežných maličkostí, vidíme, že aj ony môžu mať zaujímavý pôvod a sú súčasťou našej minulosti.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu