Fantastický výkon Velitsa

Sportnet|24. júl 2008 o 00:00

ALPE D ´HUEZ. Víťazom 17. etapy cyklistickej Tour de France, kráľovskej alpskej z Embrunu na vrchol L'Alpe-d'Huez (210,5 km), sa stal Carlos Sastre z

tímu CSC.

Historický okamih

Fantastický výkon podal slovenský cyklista Peter Velits. Strávil v úniku neuveriteľných 194 km a dostihnutý bol 13,1 km pred cieľom. Už na 3. km vyprovokoval práve Velits únik. Kvarteto jazdcov spolupracovalo a vypracovalo si vyše 5-minútový náskok. Velits sa často objavoval na špici skupiny a napokon si pripísal prvé body do hodnotenia súťaže vrchárov i aktivity. Na Cote de Saint-Marguerite bol štvrtý, na legendárnom Galibieri (79 km) tretí. Za druhé miesto na rýchlostnej prémii v Monetier-les-Bains získal 4 body. Približne 61 km pred cieľom nastal historický moment pre slovenskú cyklistiku, keď nováčik na najprestížnejších etapových pretekoch sveta sa v polovici dlhého stúpania ocitol na čele pretekov a záverečných približne 11 km pred vrcholom prémie odšliapal sám. Velitsova veľká chvíľa prišla však až 54 km pred cieľom, keď vyhral náročnú horskú prémiu špeciálnej kategórie na Col de la Croix de Fer vo výške 2067 m. Tešil sa ako prvý Slovák v histórii modernej samostatnosti z víťazstva na horskej prémii na Tour de France.

Výsledky: 1. Carlos Sastre (Šp.) Team CSC-Saxo bank 6:07:58 h ...39. Peter Velits (SR) +17:10 min.. Poradie po 17. etape: 1. Carlos Sastre (Šp.) Team CSC 74:39:03 h ...62. Peter Velits +1:47:21 h. Súťaž vrchárov (bodkované tričko): 1. Bernhard Kohl (Rak.) Gerolsteiner 125 bodov ...21. Peter Velits 37. Mladí jazdci do 25 rokov (biele tričko): 1. Andy Schleck (Lux.) Team CSC 74:49:18...9. Peter Velits +1:37:06.