BELEHRAD/BRATISLAVA. "Radovan Karadžič!" kričí ako o dušu dvadsaťročný mladík na hlavnom belehradskom námestí. Na bunde má pripnutý odznak Stop haagskej tyranii. Do centra prišiel vyjadriť podporu čerstvo zadržanému lídrovi bosnianskych Srbov, ktorého obviňujú z genocídy. Spolu s ním je v stredu podvečer na námestí aj Karadžičov brat Luka a ďalších asi tisíc ľudí.
Okrem mladých fanúšikov belehradských futbalových klubov aj starší sympatizanti Srbskej radikálnej strany. Bola to zatiaľ najväčšia podpora, ktorú Radovan Karadžič do svojej belehradskej cely dostal. Obyčajných Srbov jeho zatknutie nerozhorčilo natoľko, aby vybehli do ulíc. A že dokážu prejaviť svoj názor, ukázali vo februári, keď po vyhlásení nezávislosti Kosova demoštrovalo proti nemu niekoľko stotisíc ľudí.
Pátrajú po tých, čo mu pomáhali
Jediná politická sila, ktorá zadržanie Karadžiča odsúdila a plánuje zaňho protestovať každý deň, je Srbská radikálna strana. S ňou chcel po voľbách bývalý premiér Vojislav Koštunica zostaviť novú vládu. Chýbali mu však hlasy socialistov, ktorí dali prednosť proeurópskym demokratom prezidenta Borisa Tadiča. Práve zmena vlády pravdepodobne viedla k dolapeniu vojnového zločinca. Srbské úrady už pátrajú po ľuďoch, čo pomáhali Karadžičovi na úteku priamo v hlavnom meste.
Nová vláda tiež rozhodla, že veľvyslanci Srbska sa vrátia do krajín Európskej únie, ktoré doteraz uznali Kosovo. Považuje sa to za proeurópske gesto voči Bruselu.
Požičal svoje meno Karadžičovi
Nie každý sa môže pochváliť, že jeho identitu používal jeden z najhľadanejších vojnových zločincov. Pri výbere nového mena, pod ktorým neskôr predával liečivé amulety, si totiž Radovan Karadžič vybral skutočného človeka. Šťastlivec, ktorý sa tým môže pýšiť, je Dragan Dabič zo západného srbského mesta Ruma.
Šesťdesiatšesťročný dôchodca musel byť prekvapený. Jeho občiansky preukaz má rovnaké identifikačné číslo či dátum vydania ako preukaz, ktorý našli pri Slobodanovi Karadžičovi. Jediný rozdiel v dokladoch oboch mužov bola fotografia. Skutočný Dabič vraví, že s Karadžičom nemá nič spoločné. Iba jedno: štyroch vnukov.
Vzhľadom na to, že podľa predchádzajúcich informácií mal práve v tomto meste Karadžič dostať v roku 1999 falošné doklady, skutočného Dabiča v posledných dňoch navštevovali novinári. Že by práve jeho doklady odkopíroval hľadaný vojnový zločinec, nečakal.
Doklady mal dať Karadžičovi pravdepodobne tunajší veliteľ polovojenských jednotiek, ktorý už sedí v Haagu za účasť na masakre v Srebrenici. Podobné doklady iného (tentoraz mŕtveho) muža mal pri sebe aj ďalší nedávno chytený vojnový zločinec Stojan Župljanin.
Zavinil smrť tisícov ľudí
Balkánske médiá sa predtým predbiehali v hľadaní skutočného Dragana Dabiča. Podľa jedného zdroja to mal byť srbský bojovník, ktorý zomrel v roku 1993 vo vojne. Ďalšie informácie z Bosny zasa hovorili, že Dabič bol civilista, ktorého zabili v roku 1994 počas obliehania Sarajeva jednotky bosnianskych Srbov, ktorých viedol práve Karadžič.
Meno Dragan Dabič sa však bude aj naďalej pre väčšinu Srbov spájať s tvárou pokrytou dlhou bielou bradou, hustými vlasmi a veľkými okuliarmi.
Tí, čo sa s ním dostali do kontaku, si ho zapamätajú ako tichého, uvážlivého starca. Hotového guru, nielen výzorom, ale aj svojimi záľubami v alternatívnej medicíne, o ktorej prednášal, písal, či ktorú predával. Bez toho, aby v ňom niekto spoznal človeka zodpovedného za smrť tisícok ľudí. Zamaskovaný Karadžič je horúcim kandidátom na najznámejšiu tvár roka nielen na Balkáne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.