Nedávno chytený vojnový zločinec podľa rakúskych médií niekoľko mesiacov žil len 60 kilometrov od slovenských hraníc.
VIEDEŇ. Nielen betónové sídlisko v Belehrade. Služby alternatívneho liečiteľa, za ktorým sa skrýval Haagom hľadaný vojnový zločinec, mohli využívať aj obyvatelia rakúskej metropoly.
V rukách Cobry
Tam mal dokonca podľa rakúskej televízie ORF namále v máji 2007. Pri vyšetrovaní jednej vraždy naňho natrafilo rakúske policajné komando Cobra v jednom z bytov, kde žila srbská rodina. Starca s bielou bradou, ktorý sa predstavil ako Peter Glumac, však nespoznali a nechali alternatívneho liečiteľa na pokoji.
"Vyzeral viac ako žobrák než ako vojnový zločinec," povedal pre rakúsku agentúru APA jeden z nemenovaných členov komanda. Na svoje meno mal vystavený aj chorvátsky pas. Chorváti na rozdiel od Srbov nepotrebujú na pobyt u našich západných susedov víza.
Na stretnutie s alternatívnym liečiteľom Karadžičovho výzoru si pre rakúsky denník spomenuli viacerí. Napríklad manželský pár, ktorý dlho nemohol mať dieťa. V roku 2006 dostali kontakt na liečiteľa, ktorý ordinoval v byte srbských nájomníkov vo Viedni.
Liečiteľ Pera
Muž sa manželom predstavil menom Pera a s dlhou bielou bradou a vlasmi vyzeral presne ako srbský doktor Dragan Dabič. Pod týmto menom sa posledný rok v Belehrade predstavoval bývalý prezident bosnianskych Srbov, obvinený z genocídy a vojnových zločinov. "Nebol mi sympatický. Vyzeral ako ortodoxný kňaz a bál sa pozerať do očí," spomínal na Karadžiča Stefan Graf. Pera prichádzal podľa denníka do Viedne nepravidelne a ostával tam maximálne tri dni.
Iné viedenské noviny Österreich dopĺňajú, že pomáhal aj s chorobami ako erektilná dysfunkcia, reumatizmus či bolesti hlavy. Na liečiteľa s podobným imidžom si spomínajú aj ľudia v Taliansku.
Vyhrážky pre Tadiča
Srbskému prezidentovi Borisovi Tadičovi sa po zadržaní Karadžiča vyhrážali smrťou. "Si mŕtvy muž. Zradil si Srbov a s Božou vôľou skončíš ako Djindič," zverejnila prezidentská kancelária podľa AP e-maily, ktoré dostala srbská hlava štátu. Bývalého premiéra Zorana Djindiča pred piatimi rokmi zastrelili. Chytenie Karadžiča, ktorý utekal 12 rokov, sa považuje za výrazný krok novej proeurópskej vlády. Kým Brusel ho ocenil, mnohí nacionalisti na čele so Srbskou radikálnou stranou sa bývalého lídra bosnianskych Srbov zastávajú a v prezidentovi Tadičovi vidia nepriateľa národa.
Autor: tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.