Korzár logo Korzár

Karadžiča pred súd predvedú dnes!

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) včera potvrdil, že mu odovzdali bývalého bosnianskosrbského lídra Radovana Karadžiča

zadržaného 21. júla v Belehrade.

HAAG/BELEHRAD/BANJA LUKA. Bývalého prezidenta samozvanej Republiky Srbskej a najvyššieho veliteľa bosnianskosrbskej armády včera dopravili do väzenského zariadenia OSN v Haagu po tom, ako vyše 13 rokov unikal spravodlivosti. Karadžič sa bude pred tribunálom zodpovedať z genocídy a ďalších zločinov, ktoré podľa obžaloby spáchal na bosnianskych moslimoch, Chorvátoch a iných nesrbských civilistoch v Bosne a Hercegovine počas vojny v rokoch 1992 až 1995.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrozí mu doživotie

SkryťVypnúť reklamu

V prípade usvedčenia hrozí Karadžičovi doživotné väzenie. Žalobcovia Karadžičovi pripisujú zodpovednosť za zločiny genocídy, ktoré spáchali sily pod jeho velením na nesrbských obyvateľoch niekoľkých bosnianskych miest a dedín. Po týchto útokoch bosnianskosrbské sily sústredili desaťtisíce príslušníkov iných etník a odsunuli ich do vyše 20 väzenských táborov, kde ich údajne mučili, sexuálne zneužívali a zabíjali. Najvážnejšie obvinenie sa týka genocídy moslimského obyvateľstva v Srebrenici v roku 1995, kde srbské jednotky zabili asi 8000 mužov a chlapcov. Karadžiča tiež vinia z dlhodobého ostreľovania civilistov v Sarajeve, počas ktorého zabili alebo zranili tisíce obyvateľov vrátane detí a starých ľudí. Vojnové zločiny mali byť súčasťou kampane s cieľom ovládnuť územia vyhlásené za súčasť Republiky Srbskej.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s kampaňou ICTY označuje za spolupáchateľov bývalého predsedu bosnianskosrbského parlamentu Momčila Krajišnika, ktorého v súčasnosti súdia, a bývalú prezidentku Biljanu Plavšičovú, ktorá priznala svoju vinu.

Predstúpi pred súd

Radovan Karadžič prvýkrát predstúpi pred sudcov haagskeho tribunálu pre vojnové zločiny už dnes, keď ho vyzvú, aby reagoval na obvinenia z genocídy. Ako uviedol Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vo včerajšom vyhlásení, prvé pojednávanie pred sudcom Alphonsom Oriem je naplánované na 31. júla o 16.00. Karadžičov právny zástupca Svetozar Vujačič včera uviedol, že jeho klient sa nezačne obhajovať na prvom pojednávaní a využije 30-dňovú lehotu na prípravu. Bývalý prezident samozvanej Republiky Srbskej a najvyšší veliteľ bosnianskosrbskej armády sa chce obhajovať sám. Vujačič tiež včera priznal, že údajné odvolanie voči Karadžičovmu vydaniu do Haagu nikdy nebolo podané. Vyvolaná neistota však podľa neho pomohla zdržať jeho presun. "Nie, nepodali sme ho. Bol to len spôsob, ako predĺžiť pobyt môjho klienta v Srbsku, aby ho mohla prísť navštíviť jeho rodina z Bosny," povedal pre srbskú televíznu stanicu B92.

SkryťVypnúť reklamu

Karadžičov brat Luka cez víkend vyhlásil, že odvolanie poslali bežnou poštou v piatok minútu pred polnočným vypršaním lehoty na jeho podanie. Hovorkyňa srbského súdu pre vojnové zločiny, kam malo byť odvolanie adresované, v utorok vyhlásila, že zásielku stále nedostali.

O pasy bojovali

Karadžičova rodina žijúca v Bosne po jeho zatknutí začala boj o vrátenie cestovných dokladov, ktoré im na základe rozhodnutia tamojšieho vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva Miroslava Lajčáka zadržali pre podozrenie, že podozrivému pomáhajú unikať pred spravodlivosťou. Lajčák svoje rozhodnutie z 9. januára zrušil až včera. Lajčák teraz tvrdí, že dôvody pre zadržanie cestovných dokladov najbližšej rodiny Radovana Karadžiča pominuli.

Cestovné dokumenty vtedy odobrali Karadžičovej manželke Ljiljane, synovi Alexandrovi, dcére

Sonji a zaťovi Branislavovi Jovičičovi.

Karadžičova strana kritizuje Lajčáka

Bosnianska nacionalistická Srbská demokratická strana (SDS), ktorú založil nedávno zadržaný Radovan Karadžič, včera odsúdila prístup vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva a zvláštneho vyslanca Európskej únie pre Bosnu a Hercegovinu Miroslava Lajčáka, ktorým zabránil Karadžičovej rodine stretnutie v Belehrade pred jeho vydaním haagskemu tribunálu OSN pre vojnové zločiny. Manželka a dcéra bývalého bosnianskosrbského vodcu, ktorý čelí obvineniam z vojnových zločinov, po jeho zatknutí žiadali o vrátenie cestovných dokladov zadržaných na základe Lajčákovho rozhodnutia z januára. Slovenský diplomat im vyhovel až včera, keď srbské orgány Karadžiča dopravili do väznice haagskeho Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Podľa predsedu SDS Mladena Bosiča tak ukázal "úroveň svojej ľudskosti a postoj k bosnianskym Srbom", ktorý označil za "nekultúrny".

Samozvaný prezident

V roku 1991 vzniklo v Bosne Srbské národné zhromaždenie, ktoré v januári 1992 vyhlásilo vznik Srbskej republiky v Bosne a Hercegovine, ktorá zahŕňala všetky Srbmi obývané oblasti a stala sa súčasťou federálnej Juhoslávie. Po uznaní samostatnosti Bosny a Hercegoviny v apríli 1992 sa Karadžič vyhlásil za prezidenta srbskej časti, ktorý bol zároveň veliteľom ozbrojených síl. V následnej vojne v rokoch 1992 až 1995 sa Karadžič snažil "očistiť" Bosnu od nesrbského obyvateľstva. Zaviedol taktiku vytvárania neprijateľných životných podmienok vrátane prenasledovania a týrania, ktoré mali prinútiť nesrbské obyvateľstvo k odchodu. Tých, čo odísť odmietli, deportovali alebo zlikvidovali. Svoje domovy vtedy opustilo vyše milióna ľudí. V roku 1995 bol Karadžič nútený podpísať Daytonskú mierovú dohodu a v roku 1996 odstúpiť z postu bosnianskosrbského prezidenta.

Autor: sita/afp/ap

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 050
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 721
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 511
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 164
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 708
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 344
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 627
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu