pôsobení vznikali aj oveľa dôležitejšie problémy, ako rozdeľovanie dotácií z Environmentálneho fondu rádovo v miliónoch korún. A nejde len o emisné kvóty.
BRATISLAVA. Izák bol v spore aj s ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (Smer), ktorému sa nevidelo, ako ministerstvo rozdeľovalo povolenia na prieskum a ťažbu plynu a ropy na Slovensku. Kto mal pravdu, naznačuje aj rozhodnutie generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý dal niektoré Izákove rozhodnutia preskúmať súdu. Aj prokurátora, aj ministra hospodárstva požiadala o pomoc firma s kanadským kapitálom EuroGeologic. Tá má záujem ťažiť v štyroch lokalitách - Bažantnici a Gbeloch na Záhorí, na juhovýchode v obci Beša nad Latoricou a na Východoslovenskej nížine.
Ponuka Kanaďanov mohla ministrovi Smeru imponovať aj preto, lebo sa neformálne zaviazala, že ak vrty dostane, zabezpečí ťažbu v objeme až desatiny slovenskej spotreby plynu. Nepochodila. Minister Izák rozhodol, že vrty ostanú Nafte Gbely, hoci tá už ťažbu výrazne utlmila, venuje sa najmä skladovaniu plynu vo veľkokapacitných zásobníkoch. EuroGeologic pritom sľúbil vyššie investície ako Nafta. Nepomohla ani intervencia ministra Jahnátka.
Zatiaľ bez rozhodnutia
Na Krajskom súde tak už od septembra minulého roka leží žaloba Generálnej prokuratúry na preskúmanie rozhodnutia ministerstva o predĺžení licencie na územie Bažantnica pre Naftu Gbely. Podľa nej ministerstvo porušilo znovu udelením licencie geologickýzákon.
Kľúčové právne argumenty sú dva. Prvá je formálna: V žiadosti o predĺženie licencie, ako to bolo v prípade Nafty Gbely, zákon prikazuje firme buď znížiť plochu prieskumného územia o štvrtinu, alebo to nejako odôvodniť. Práve to má v pôvodných žiadostiach Nafty chýbať, doložili ho až po dvoch mesiacoch.
Po druhé: Podľa dokladov za celé minulé obdobie licencie na prieskumné územie vynaložila Nafta Gbely na geologické práce menej ako 15 percent peňazí, ktoré sľúbila. Zákon však hovorí jasne, že prieskum je začatý, ak sa naň dá už v prvom roku najmenej 15 percent. Počas obdobia platnosti licencie, teda štyroch rokov, to musí byť minimálne 70 percent peňazí z rozpočtu prieskumu. Ani to Nafta Gbely nesplnila. Teda podľa zákona jej žiadosť o predĺženie mala byť zamietnutá.
K žalobe sa Nafta Gbely zatiaľ nevyjadrila, požiadala o odklad.
Súd doteraz nevytýčil termín pojednávania. Hovorca krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak čaká, že sa tak stane po dovolenkách.
Rozhodnutie bolo správne
„Ministerstvo nesúhlasí s výsledkom vyšetrovania Generálnej prokuratúry a trvá na tom, že konalo v súlade s platnými právnymi normami," povedal hovorca ministerstva Peter Višváder. Konkurenčný Euro-Geologic podľa neho podal podnet na preskúmanie rozhodnutia ministerstva, lebo zistil, že prieskum Nafty v týchto územiachdopadol dobre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.