formálne oznámiť obvinenia z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti a poskytnúť možnosť sa k nim vyjadriť.
HAAG. Očakáva sa, že Karadžič využije možnosť nevypovedať nasledujúcich 30 dní, po ktorých uplynutí môže súd automaticky zaznamenať popretie viny. Začiatok prvého pojednávania pred sudcom Alphonsom Oriem, ktoré vytýčili iba deň po presune Karadžiča do Haagu, bol stanovený na 16.00.
Najbližšie 29. augusta
Obvinený tiež mal prvýkrát možnosť osloviť sudcu vo veciach, ako sú podmienky jeho väzby. Najbližšie pojednávanie bolo stanovené na 29. augusta. Samotný proces sa pravdepodobnezačne až o niekoľko mesiacov formálnym vznesením obvinenia a môže trvať niekoľko rokov.
Šesťdesiattriročného Karadžiča zatkli 21. júla v Belehrade 13 rokov po tom, ako voči nemu Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vzniesol prvé obvinenia zo zločinov spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995. Medzi najzávažnejšie obvinenia patrí jeho vedúca úloha v 44-mesačnom obliehaní Sarajeva, kde zahynulo 10 tisíc ľudí, a pri srebrenickej masakre z júla 1995, keď bosnianskorbské sily popravili okolo 8000 moslimských mužov a chlapcov. V prípade usvedčenia Karadžičovi hrozí doživotný trest.
Pred tribunálom sa chce obhajovať sám.
Karadžiča dopravili do väznice ICTY v stredu ráno, pričom hlavný žalobca Serge Brammertz povedal, že pôjde o "zložitý proces... S cieľom dokázať tieto závažné zločiny bude obžaloba musieť predložiť značné množstvo dôkazov vrátane výpovedí mnohých svedkov," povedal Brammertz. Zároveň upozornil, že tribunál nemôže "naplniť svoj mandát", kým nebude zadržaný aj bývalý veliteľ Karadžičovej armády Ratko Mladič a vojnový prezident samozvanej chorvátskej republiky Srbská Krajina Goran Hadžič.
Noví imidž
Srbský bulvárny denník Blic zverejnil včera fotografiu Karadžiča, ktorá ho ukazovala krátko pred jeho štvrtkovým predstúpením pred tribunál OSN bez brady a s ostrihaných vlasov. "Je to on!" píše sa na titulnej strane novín, na ktorej vyzerá vojnový líder bosnianskych Srbov bledší a chudší než kedysi. Ďalšia z "exkluzívnych fotografií" denníka ho prezentuje v bledomodrom tričku s malým emblémom americkej zástavy. V texte pri jeho vyobrazení sa uvádza, že je "značne chudší, očividne ťažko sa mu chodí... a napriek ostrihaniu má stále rozpoznateľne vlnité vlasy". Podľa údajov denníka fotografie nevzbudzujú dojem, že by ho to "všetko príliš trápilo".
Karadžičov právnik Svetozar Vujačič na margo nového imidžu svojho klienta uviedol, že "vyzerá dobre. Dal sa ostrihať, oholil sa a je v skvelej forme. Vyzerá presne ako kedysi".
Vraj zatknutie čakal
Radovan Karadžič svoje zatknutie očakával a vopred si pripravoval svoju obhajobu pred medzinárodným súdom. Pre štvrtkové vydanie ruského denníka Izvestia to povedal jeho brat Luka. "Brat bol na svoje zatknutie pripravený a so všetkým rátal... pravdou však zostáva, že svoje zadržanie očakával o niečo neskôr, presnejšie do šiestich mesiacov," citovali prokremeľské noviny Karadžičovho súrodenca. Srbské úrady podľa neho zabavili jeho bratovi počítač a spolu s ním aj viac ako 50 kompaktných diskov, na ktorých mal pripravené dokumenty pre svoju obhajobu pred trestným tribunálom v Haagu. Luka zároveň dodal, že Radovan verí vo svojej záležitosti v pomoc Moskvy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.