Transpetrolu.
BRATISLAVA. HZDS bude musieť opäť vysvetľovať svojich darcov. Výročná správa strany za minulý rok prezradila, že hnutie dostalo od Transpetrolu 50-tisíc korún (1660 eur). Zákon pritom politickým stranám zakazuje prijímať dary od spoločností s majetkovou účasťou štátu.
Dar od Transpetrolu je zanedbateľný popri sume, ktorú HZDS venovali dvaja súkromní darcovia.
Najviac, sedem miliónov korún (232-tisíc eur), daroval strane Rudolf Trávniček, invalidný dôchodca z Bratislavy, ktorý býva skromne v malej garsónke. Peniaze doniesol v igelitke, potvrdenie o tom však od strany nemá.
Ďalším sponzorom HZDS je Jozef Oceľ z Beňuše, ktorý dal strane štyri milióny korún (133-tisíc eur). Oceľ podniká v Polomke.
HZDS o týchto darcoch mlčí. Hovorkyňa Monika Zakariásová povedala len, že sú to sympatizanti strany. "Viac k tomu nemáme čo dodať," odpovedala na otázku, či sú s darcami v kontakte. Predseda parlamentného finančného výboru Jozef Burian zo Smeru potvrdil, že výbor sa správou HZDS bude zaoberať. Preverí však len dar od Transpetrolu. Na súkromných darcov nemá výbor žiaden dosah.
"To by celý výbor nič iné nerobil, len preveroval každú fyzickú osobu," povedal Burian. Informácia o sedemmiliónovom darcovi HZDS je však podľa neho zaujímavá.
Hnutiu hrozí pokuta
Jozef Burian zo Smeru povedal, že si od HZDS vypýta darovaciu zmluvu od Transpetrolu a preverí, či ide naozaj o tú spoločnosť, v ktorej má štát väčšinový podiel. Zaoberať sa bude aj tým, či HZDS dar nevrátilo. Hnutiu hrozí za porušenie zákona stotisícová pokuta.
"V prípade firiem s majetkovou účasťou štátu hrozí veľké riziko politického ovplyvňovania firiem cez nominantov politických strán vo firemných orgánoch a riziko použitia financií týchto firiem na podporu vybraných politických strán," hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play. Zákon preto podľa nej prijatie takéhoto daru zakazuje. "Považujem za prejav veľkej arogancie, že strana dar prijala napriek tomu, že tento zákaz platí už od roku 2001, a teda riadna politická strana o ňom mala vedieť," tvrdí Wienk. Kritizuje aj finančný výbor Národnej rady, že si pri prerokovaní správy dar nevšimol.
Burian sa bráni, že nepreverovali všetky dary, pretože na nič podozrivé neupozornil v záverečnej správe ani audítor. Predseda finančného výboru priznal, že si budú musieť dávať väčší pozor.
HZDS zatiaľ hovorí, že situáciu preveruje a stanovisko poskytne neskôr.
Transpetrol dar potvrdil
Transpetrol potvrdil, že 50- tisíc korún daroval hnutiu na kultúrno-spoločenské akcie. Cez PR agentúru, ktorá spoločnosť zastupuje, už Transpetrol neodpovedal, prečo si z parlamentných strán vybral len HZDS.
Hnutiu sa pri zháňaní peňazí od darcov a členov darilo vlani najviac. Najviac je aj zo všetkých parlamentných strán zadlžené.
Viac než 30 miliónov korún stále dlhuje Martine a Ľubomírovi Michálkovcom. Rodina okresného predsedu strany z Čadce požičala HZDS od roku 1998 do roku 2005 takmer 43 miliónov korún. Strana im dlh postupne spláca. Veritelia o svojej pôžičke pred médiami hovoriť nechcú.
Ďalších vyše 10 miliónov korún si vlani strana požičala od spoločnosti Optifin Invest, ktorej spoločníkom je aj ruský podnikateľ Alexej Beljajev. Hoci mala strana dlhy, rozhodlo sa HZDS vlani investovať do nákupu nových áut pre okresné organizácie. Škody Fabie nechal Vladimír Mečiar nakúpiť pred voľbami predsedu strany.
HZDS malo problémy s vysvetľovaním financovania už v minulosti. Pred štyrmi rokmi sa škandálu nevyhla ani SDKÚ. Na zozname jej darcov boli aj ľudia, ktorí tvrdili, že strane peniaze nedali. Financovanie SDKÚ preverovala aj polícia. Strana je odvtedy opatrná a darcov začala zverejňovať postupne.
Autor: vš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.