krajiny a demonštranti protestujúci proti dovozu amerického hovädzieho mäsa začali zapĺňať ulice.
SOUL. Bushove lietadlo Air Force One pristálo na vojenskom letisku južne od Soulu včera večer a po krátkej uvítacej ceremónii sa prezident presunul do luxusného hotela.
Chránia ho tisícky policajtov
Pár kilometrov odtiaľ dav ľudí bubnujúci na bubny a mávajúci transparentmi začal prúdiť smerom na hlavné námestie v centre mesta, kde ich obkolesila zásahová polícia a policajné autobusy. Podľa polície bude Busha chrániť asi 7-tisíc policajtov. Ďalších 17-tisíc bude rozmiestnených v meste, aby kontrolovali protesty proti dovozu amerického hovädzieho mäsa. Ministerstvo obrany uviedlo, že mobilizuje tisíce vojakov.
Bushov oficiálny program sa začína až dnes, keď sa stretne s prezidentom Liom Mjung-pakom. Bush sa objaví aj na americkej vojenskej základni v Južnej Kórei pred tým, ako odcestuje do Thajska. Turné ukončí v Číne, kde sa zúčastní na otváracom ceremoniáli XXIX. olympijských hier v Pekingu.
Li Mjung-pak, proamerický konzervatívec, nariadil počas Bushovej návštevy sprísnenie bezpečnostných opatrení. Blízky vzťah k Spojeným štátom je "chrbticou juhokóreskej diplomacie," povedal svojej vláde.
Naštvalo ich mäso
Po dekádach občas napätých vzťahov počas úradu liberálnych prezidentov sa pre zahraničnú politiku Lia stalo upevnenie vzťahov s USA prioritou. Avšak jeho prvý summit s Bushom v Camp Davide v apríli vyvolal nespokojnosť v jeho vlastnej krajine. Rozhodnutie Liovej vlády v predvečer summitu obnoviť dovoz amerického hovädzieho mäsa v snahe priblížiť sa k širšej dohode o voľnom obchode (FTA) viedlo k mesiacom sporadických násilných pouličných protestov. Tie utíchli po tom, ako Soul zaviedol špeciálne opatrenia na zdravotnú nezávadnosť dovážaných produktov. Avšak organizátori protestov dúfali, že na protestnom sviečkovom pochode, ktorý sa začal o 19.00 večer (12.00 SELČ) sa zíde asi 10-tisíc ľudí. Nie všetky demonštrácie boli protiamerické. Podľa posledných prieskumov až 70 percent Juhokórejčanov má pozitívny vzťah k Spojeným štátom americkým, ktoré spoločne s Južnou Kóreou v rokoch 1950-53 bojovali proti komunistickej Severnej Kórei. Odvtedy sa v krajine nachádza 28 500 amerických vojakov, aby odvrátili akúkoľvek ďalšiu hrozbu prichádzajúcu zo severu. Podľa odhadov polície asi 30-tisíc veteránov, pravicových aktivistov a konzervatívnych kresťanov sa včera ráno zišlo, aby sa spoločne pomodlili za silné spojenectvo týchto krajín. Na ich transparentoch bolo: "Vitajte prezident Bush - Zosilnime spojenectvo USA-Kórea."
Symbolické stretnutie s hovädzím menu
Li a Bush sa stretnú dnes. Toto stretnutie bude predovšetkým symbolické, pretože obdobie v úrade amerického lídra sa chýli ku koncu. Prezidenti budú rokovať o ratifikácii FTA aj o ukončení jadrových programov v Severnej Kórei. Témou ich rozhovorov bude aj "strategické spojenectvo 21. storočia" a globálne otázky vrátane Iraku a Afganistanu. Prezidenti budú dnes v prezidentskom Modrom dome obedovať americké hovädzie mäso. Pokúsia sa tak presvedčiť Kórejčanov, že ich obavy z neho sú neopodstatnené. "Na stole sa bude nachádzať ako americké, tak aj juhokórejské hovädzie mäso," uviedol predstaviteľ kancelárie prezidenta.
Problémy s dovozom hovädzieho z USA sa začali v roku 2003, keď v severoamerickej krajine objavili prvý prípad nákazy chorobou šialených kráv. Kórejčania ho vtedy prestali dovážať, čo sa v tomto roku zmenilo po tom, ako na premiérsku stoličku zasadol Li Mjung-pak.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.