bezpečnostné opatrenia v oblasti a snažia sa zabrániť akémukoľvek podávaniu informácii o situácii.
KAŠGAR. Represie sa začali týkať aj novinárov, fotografovi agentúry AFP prikázali miestni policajti vymazať všetky zábery z miesta atentátu. Polícia zároveň dočasne zablokovala internetové pripojenie v Kašgare.
Zomrelo 16 policajtov
Páchatelia v pondelok narazili nákladným autom do stanice polovojenskej polície v oblasti Kašgar, kde následne zaútočili na policajtov granátmi a nožmi. Štrnásť policajtov zahynulo na mieste, ďalší dvaja pri prevoze do nemocnice, uviedla agentúra Nová Čína.
Ľudia sa boja hovoriť
Bežný život v Kašgare však napriek všetkým týmto opatreniam prebieha pomerne normálne. Bezpečnostné opatrenia sú totiž v tejto nepokojnej oblasti na bežnom poriadku. Obchody v starom ujgurskom centre sú otvorené, no ľudia nechcú o útokoch hovoriť. "Nemôžeme o tom nič povedať. Ak by sme začali rozprávať, policajti by nás zatkli," uviedol predavač, ktorý odmietol byť menovaný.
O niečo zhovorčivejší bol miestny vrcholný predstaviteľ komunistickej strany Shi Dagang. Potvrdil informácie čínskych médií, podľa ktorých "teroristi" vrazili s kamiónom s výbušninami do skupiny približne 70 policajtov. Uviedol, že dvaja útočníci chystali tento atentát minimálne mesiac, obaja sú už vo väzbe. "Pri týchto dvoch ľuďoch je úplne jasné, že sú súčasťou násilnej teroristickej skupiny," povedal Shi a dodal, že jeden bol predavačom zeleniny, druhý šoféroval taxík.
Podozriví sú Turkestanci
Spomedzi 16 zranených policajtov sú podľa Shi štyria v ohrození života. Podľa čínskeho vládneho denníka China Daily stoja za útokmi členovia Východoturkestanského islamského hnutia (ETIM). Už v minulosti sa u členov tohto hnutia našli výbušniny podobné tým, ktoré použili pri pondelňajšom útoku. Čína v minulosti varovala, že Turkestanci chystajú aj útok na pekinskú olympiádu.
Provincia Sin-ťiang predstavuje obrovské územie, na ktorom žije približne 8,3 milióna ujgurských moslimov. Väčšine z nich sa nepáči, že musia desaťročia žiť pod čínskou nadvládou. Turkestan bol dvakrát samostatný, aj keď vždy len nakrátko. Bolo to v 30. a 40. rokoch 20. storočia, keď čínsku nadvládu oslabila japonská invázia.
Čína: Olympiáda bude bezpečná
Čína včera vyhlásila, že môže zaručiť bezpečné olympijské hry. "Stále existuje ohrozenie bezpečnosti pekinskej olympiády," povedal novinárom hovorca organizačného výboru OH v Pekingu Sun Weide. "Preto sme zostavili stovky bezpečnostných plánov a sme pripravení riešiť tieto bezpečnostné hrozby. Môžeme zaručiť bezpečné a pokojné olympijské hry," povedal.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.