predtým označil za "obrovskú stratu pre celé Rusko".
MOSKVA. Smútiaci prechádzali okolo otvorenej rakvy vystavenej v moskovskej budove Ruskej akadémie vied, kde kládli kytice a prežehnávali sa. V sále bola aj Solženicynova manželka Natalija. Jeden zo smútiacich, Sergej Aristarchov, okrem kytice bielych kvetov priniesol aj výtlačok Solženicynovho vrcholného diela Jeden deň Ivana Denisoviča, v ktorom opisuje život trestanca v sovietskom pracovnom tábore: "Prišiel som sem, pretože v 70. rokoch som si prečítal túto malú knižku, ktorá pre mňa všetko zmenila... Keď som sa včera dozvedel tú správu, bol to pre mňa hrozný úder." Niektorí z prítomných ľudí, väčšinou vyššieho veku, mali osobnú skúsenosť s gulagmi, ktorých opisom Solženicyn šokoval Rusov. "Som vďačná, že som sa dožila tejto doby, keď môžem byť slobodná... Do istej miery za to všetko vďačíme jemu," povedala 61-ročná Svetlana Puškarjovová, ktorej matku a starého otca zatvorili do pracovných táborov. Zároveň vyjadrila sklamanie nad malým počtom smútiacich.
Na úmrtie velikána ruskej literatúry v pondelok reagovali osobnosti z celého sveta vrátane ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý zaslal pozostalým sústrastný telegram. Solženicyna v ňom označil, za "jedného z najväčších mysliteľov, spisovateľov a humanistov 20. storočia".
Solženicyn zomrel v nedeľu v Moskve vo veku 89 rokov. Pravoslávny pohreb bude dnes ráno v moskovskom Donskom kláštore zo 16. storočia.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.