zameraných na vybrané témy a ak sme v cudzej krajine, priťahujú nás vzácne umelecké diela a doklady minulosti. Niektoré múzeá sa špecializujú na monotematické zbierky, napr. v Rakúsku vo Viedni je múzeum fiakrov, hodín, električiek. Na svete sú aj múzeá kuriozít alebo opačne - kuriózne múzeá, ako je múzeum ceruziek, myší, zeleniny, pohrebných predmetov či záchodov.
Všetko o ceruzkách sa môžu dozvedieť návštevníci múzea v Keswicku v severnom Anglicku. Múzeum tam vzniklo preto, lebo práve v tejto oblasti vyrobili prvú ceruzku na svete z miestneho gralitu. Okrem ceruziek a rôznych druhov pasteliek sú tu aj nástroje a zariadenia na ich výrobu. Unikátna je obria ceruza, ktorú nemôže uniesť jeden človek.
Múzeum myší
Múzeum myší je v dedine Myškino v Rusku. V jeho piatich miestnostiach vystavujú vyše 1 500 predmetov zobrazujúcich myši v najrozličnejších podobách z porcelánu, hliny, skla, maľované a nakreslené myši, tiež celá história myší v literatúre, ich vznik a vývoj a úloha v rozprávkach. Múzeum myší zriadili v dedine preto, lebo podľa starej povesti bola to myš, ktorá v 13. storočí zachránila život princovi, spiacemu na brehu rieky Volgy. Myš mu prebehla po tvári, aby ho zobudila a varovala pred hadom, ktorý ho chcel napadnúť. Na znak vďaky myši dal princ na tomto mieste postaviť kaplnku, pri ktorej neskoršie vznikla dedina Myškino a v roku 1990 múzeum.
Viete, že v Schlunkendorfe v Nemecku je Múzeum špargle? Je v ňom špargľa, ktorá bola vždy výhodným obchodným artiklom, v podobe sklenených alebo porcelánových plastík, na umeleckých predmetoch, plátnach starých majstrov, sú tam príbory na špargľu aj servírovacie súpravy z porcelánu či striebra, na ktorých sa táto lahodná zelenina servíruje. Nechýbajú ani nápoje zo špargle, medzi nimi aj domáca pálenka, ktorú predávajú v miestnom obchode.
Počnúc ukážkami balzamovania, rakví z Ghany najfantastickejších tvarov - cez presklené pohrebné vozy až po upomienkové predmety (napr. náušnice v podobe truhly, náhrdelníka s príveskami najrôznejších miniatúrnych rakvičiek) nájdete všetko o vývoji pohrebníctva a o rakvách v múzeu v Houstone v Texase. Vzniklo v roku 1992.
Záchody ako exponáty
Vo Veľkej Británii je niekoľko múzeí záchodov, v Indii v Dallí je jedno a táto expozícia predstavuje záchody sveta. Pred 4 tisíc rokmi bol sanitárny systém v Indii dokonale vybudovaný, podobne ako v starom Grécku alebo Ríme, keď takéto posedenie bolo spojené aj s debatami, lebo záchody boli vedľa seba a neoddeľovala ich žiadna stena. Múzeum názorne predvádza históriu, design a výrobu týchto zariadení od roku 2500 pred n. l. Medzi exponátmi sú aj záchody z európskych panovníckych dvorov a WC pre šľachtičné z 18. storočia.
Sex starej Číny
Kto sa chce dozvedieť všetko o sexe a je v Šanghaji, nemal by obísť Múzeum sexu starej Číny, ktoré je veľmi navštevované domácimi i cudzincami. Vzniklo v roku 1999, ale exponáty majú vyše 3 tisíc rokov. Je medzi nimi stolička z dynastie cisárov Ming (1368 - 1644), vytvarovaná k čo najpohodlnejšiemu súloženiu, pás cudností zo stredoveku, sošky, obrazy a rôzne predmety súvisiace so sexom, ako tritisícročný kamenný falus na bohoslužobné účely.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.