novovytvorenej mauritánskej štátnej rady sa postaví generál Mohamed Ould Abdel Aziz, bývalý šéf ochranky prezidenta Sidiho Oulda Chekikha Abdallahiho. Toho spolu s premiérom Yahyom Ouldom Ahmedom Waqefom vojaci zadržali.
NOUAKCHOTT. Štátny rozhlas a televízia prestali vysielať, hlavné mesto podľa svedkov zaplnili vojenské jednotky. Nehlásia zatiaľ žiadne násilie.
Prezidenta obvinili z korupcie
Väčšinu z 3,4 milióna obyvateľov Mauritánie tvoria Arabi. Krajina získala nezávislosť od Francúzska v roku 1960, odvtedy sa v nej udialo 10 prevratov, alebo pokusov o prevrat. Pred nástupom Abdallahiho občianskej vlády krajinu ovládala vojenská junta, ktorá prevzala moc v roku 2005 a vzdala sa jej po voľbách o dva roky neskôr. Krajina je prezidentskou republikou. Prezident sa dostal pod paľbu kritiky poslancov, ktorí ho obviňujú z korupcie a zlého zvládania situácie. Jeden z parlamentných kritikov Abdallahiho Mohammed al Mukhtar sa pre arabskú spravodajskú televíziu Al Džazíra vyjadril, že väčšina obyvateľov krajiny prevrat podporuje. Prezident podľa neho zaviedol autoritársky režim a výrazne obmedzil moc parlamentu.
Armáda má medzi obyvateľmi Mauritánie pomerne dobrú povesť, keď v roku 2005 prebrala moc, väčšina ju podporovala. Prišla totiž po 21-ročnej vláde diktátora Maaoyu Sid'Ahmeda Oulda Tayu. Žiadni členovia junty nekandidovali vo voľbách v roku 2007, čo sa údajne niektorým vojenským predstaviteľom nepáčilo a vzrastala medzi nimi nespokojnosť.
Aktívni teroristi
V púštnej krajine sú aktívne teroristické skupiny naviazané na al-Kájdu. Pri útoku jednej z nich koncom roka 2007 zomreli štyria francúzski turisti, čo prinútilo organizátorov Rely Dakar zrušiť celý ročník 2008. Mauritánia sa stáva zaujímavou aj z ekonomického hľadiska, v roku 2006 našli na jej území zásoby ropy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.