Spojených národov (OSN) Panom Ki-munom. V interview zverejnenom v stredu v kosovskom denníku Koha Ditore (Denník Čas) Thaçi uviedol, že nikto v Prištine nemôže ani nechce diskutovať s Belehradom o týchto podmienkach. Kosovského predsedu vlády citoval spravodajský portál BalkanInsight.com.
V júni Pan Ki-mun poveril šéfa misie OSN v Kosove (UNMIK) Lamberta Zanniera, aby začal s Belehradom rozhovory o "viacerých otázkach obojstranných záujmov". Tieto otázky zahŕňajú srbské angažovanie sa v kosovskom súdnictve, polícii, zákazkách, doprave, infraštruktúre, hraniciach a srbskom majetku. Myšlienkou bolo, aby rozhovory pomohli medzinárodnému spoločenstvu ukončiť provizórnu administratívu v Kosove.
"Debata o šiestich podmienkach predstavených generálnym tajomníkom OSN Panom Ki-munom bude ťažká, háklivá a komplexná," predpovedal Zannier ešte pred niekoľkými dňami.
Organizácia Spojených národov mala podľa pôvodného plánu ukončiť svoju misiu v čase nadobudnutia účinnosti ústavy. Právomoci OSN v novom štáte mala k 15. júnu prevziať justičná a policajná misia EÚ (EULEX). Rusko a Srbsko však tvrdia, že európska civilná prítomnosť v Kosove je ilegálna z pohľadu medzinárodného práva a porušuje rezolúciu 1244, ktorá dala Kosovo pod správu misie OSN (UNMIK). O misii EÚ teda môže podľa Ruska rozhodnúť len ďalšia rezolúcia BR OSN, ktorej prijatie však Moskva blokuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.