Pochovali A. Solženicyna
MOSKVA. Držiteľa Nobelovej ceny, ruského spisovateľa a disidenta Alexandra Solženicyna včera pochovali v historickom Donskom kláštore v Moskve. Na pohrebe sa zúčastnili rodinní príslušníci Solženicyna, ako aj ruský prezident Dmitrij Medvedev. Pohreb sa začal pravoslávnou omšou o 9.00 (7.00 SELČ).
Solženicyn si miesto svojho posledného odpočinku vybral pred piatimi rokmi sám a schválil ho aj moskovský patriarcha Alexej II. Donský kláštor zo 16. storočia je miestom posledného odpočinku niekoľkých popredných antikomunistov, ako bol napríklad bielogvardejský generál Anton Denikin.
Solženicyn sa preslávil popisom života v sovietskych trestaneckých táboroch v dielach Jeden deň Ivana Denisoviča a Súostrovie Gulag. Sovietsky zväz mu v roku 1974 odňal štátne občianstvo a vyhostil ho. Do vlasti sa vrátil v roku 1994, pričom sa stal kritikom pomerov. Ruskú spoločnosť vyzýval, aby sa vrátila k tradičným morálnym hodnotám a nepreberala cudzie vzory. Zomrel v nedeľu v Moskve vo veku 89 rokov.
Hirošima si pripomenula výročie
HIROŠIMA. Japonské mesto Hirošima si včera pripomenulo 63. výročie zhodenia atómovej bomby. Starosta Hirošimy Tadatoši Akiba vo svojej mierovej výzve zdôraznil, že ľudstvo nebude mať budúcnosť, ak atómové zbrane nebudú odstránené. Akiba vyzval vládu v Tokiu, aby sa postavila na čelo boja za zákaz jadrových zbraní.
Na spomienkovom podujatí v Hirošime sa zúčastnil aj japonský premiér Jasuo Fukuda a zástupcovia 55 krajín sveta. Po prvýkrát vyslala svojho reprezentanta aj Čína. Spomienka na obete atómového výbuchu sa začala v stredu minútou ticha o 8:15 miestneho času, keď v roku 1945 dopadla na západojaponské mesto prvá vo vojne nasadená americká atómová bomba. Podľa odhadov na následky jadrového výbuchu zomrelo v Hirošime približne 140 000 ľudí.
Druhú atómovú bombu zhodili Američania 9. augusta na japonské mesto Nagasaki, kde zahynulo 70 000 ľudí. Následne Japonsko kapitulovalo, čím sa skončila druhá svetová vojna aj v Tichomorí.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.