Ochranári, ale aj pracovníci národného parku považujú chemické postreky smrečín v národných parkoch za neprijateľné.
TÁLE. V spore o používaní chemických postrekov v národných parkoch medzi mimovládnymi organizáciami a lesníkmi podporila lesníkov riaditeľka Národného parku Nízke Tatry. Proti postrekom sú však nielen mimovládne ochranárske organizácie, ale aj väčšina pracovníkov a strážcov Národného parku Nízke Tatry. Štátne lesy už v národnom parku chemicky ošetrili 1,5 milióna kubických metrov kalamitného dreva za 130 miliónov korún.
Riaditeľka: Musíme používať chémiu
"Rozvoj škodcu je v takom stave, že musíme používať chémiu. Plošná bezzásahovosť je radikalizmus a scestné zmýšľanie," vyhlásila Elena Gregorová, riaditeľka Správy NAPANT-u. Prišla podporiť lesníkov zo štátneho podniku Lesy v Bystrianskej doline na juhu Chopka. Riaditeľka na terase s výhľadom na smrečiny napadnuté lykožrútom vyzvala aj na trestnoprávnu zodpovednosť mimovládnych organizácií. Gregorová tvrdí, že v boji za záchranu smrečín ide aj o zásobárne pitnej vody pre stredné Slovensko. "Za posledných desať rokov sa znížili prietoky podzemných povrchových vôd v okrese Brezno o 25 percent. Za päť rokov nebude v týchto územiach voda," povedala Gregorová.
Podriadení nesúhlasia
S postojmi svojej riaditeľky sa nezhoduje väčšina jej podriadených. V týchto dňoch poslalo 18 z 21 pracovníkov a strážcov Národného parku Nízke Tatry otvorený list Andrejovi Vidrovi, poverenému generálnemu riaditeľovi Štátnej ochrany prírody. "Použitý neselektívny insekticíd na báze cypermetrínu usmrcuje takmer všetok hmyz, ktorý sa s ním dostane do kontaktu, vrátane vzácnych a chránených druhov. Chemické látky kontaminujú potravinový reťazec a nepriamo ohrozujú ďalších živočíchov. Nemožno dôsledne zabezpečiť ochranu podzemných vôd," apelujú zamestnanci NAPANT-u. Chemický postrek je podľa riaditeľa firmy Agrochemix Petra Černého schválený Európskou úniou a nemôže sa dostať do vody. Pripustil však, že prvých 15 minút po postreku by mohol byť škodlivý aj pre ostatný hmyz.
Lesníci: Postrek je účinnejší
Lesníci postrek obhajujú. "Chemický zákrok je krajným riešením pri záchrane smrekových porastov. Tento spôsob je účinnejší ako feromónové lapače. Viac ako 200-percentný nárast počtu lykožrútov v tomto roku je alarmujúci," povedal Jozef Minďáš, generálny riaditeľ Lesy SR. Vedenie štátnych lesov tvrdí, že hrozí odumretie 415-tisíc hektárov smrečín do 30 rokov, čo je rozloha deviatich národných parkov.
Odborníci sú proti
Proti podobnej argumentácii lesníkov protestovalo začiatkom augusta viac ako 150 odborníkov a vyzvalo ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a ministerku pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú, aby okamžite zastavili postreky: "Chemikálie, ktoré používa štátny podnik Lesy SR v Národnom parku Nízke Tatry, ohrozujú a ničia biologickú rozmanitosť národného parku a sú zdraviu nebezpečné pre všetky živé organizmy, človeka nevynímajúc. Slovensko je jediný štát Európskej únie, ktorý proti podkôrnemu hmyzu používa letecké postreky lesa pesticídmi," konštatujú vo výzve.
Ochranári sa obávajú, že opatrenia lesníkov v boji proti lykožrútom znížia prírodné hodnoty územia tak, že to môže viesť k strate štatútu národného parku. Riaditeľka NAPANT-u oponuje. Smrekové lesy sú podľa nej po premnožení lykožrúta v totálnom rozpade. "Kalamita v treťom stupni ochrany zasiahla dve tretiny tohto územia," povedala Gregorová, podľa ktorej je chemický zásah cestou menšieho zla na záchranu smrečín.
"Do chránených území letecké postreky a chémia, ktorá zabíja živé organizmy, nepatria. Katastrofa lesom nehrozí," konštatoval po vyhláseniach svojej riaditeľky Marian Jasík, odborný pracovník NAPANT-u. Les sa podľa neho regeneruje sám, čistejšie a lacnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.