práca pre spoločnosť," vyhlásil včera pred novinármi po stretnutí s predsedom ŠS Michalom Trubanom v Pezinku.
Zrušenie súdu presadzuje skupina koaličných poslancov Národnej rady SR na čele s Vladimírom Mečiarom. Podľa ich návrhu, ktorý doručili na Ústavný súd SR vo februári, je ŠS v rozpore s Ústavou SR, pretože ide o mimoriadny súd, aké sa podľa nich zriaďujú len vo vojne alebo vo výnimočných situáciách. Poslanci tiež tvrdia, že špeciálni sudcovia nie sú nezávislí, pretože prechádzajú bezpečnostnými previerkami a ich postavenie voči sudcom ostatných súdov je pre vysoké príplatky nerovnoprávne.
Špeciálny súd v Pezinku patrí do sústavy súdov SR. Má postavenie krajského súdu, koná a rozhoduje v trestnoprávnych veciach a v iných, ktoré ustanovuje Trestný poriadok.
Podľa Obsitnika má veľkú úlohu najmä v boji proti korupcii. Za posledných 15 rokov došlo v tejto oblasti na Slovensku vďaka úsiliu ŠS aj ostatných všeobecných súdov k zlepšeniu situácie, povedal. Ambasáda je podľa neho pripravená pomôcť v tomto úsilí naďalej. Obsitnik napríklad spomenul seminár na posilnenie bezúhonnosti vo verejnom sektore, ktorý od pondelka organizuje v Bratislave Oddelenie colnej a hraničnej kontroly Spojených štátov amerických v spolupráci s Colnou správou SR a americkým veľvyslanectvom či protikurupčný projekt mesta Martin a Transparency International Slovensko.
Truban veľvyslanca informoval o skutočnostiach, ktoré viedli k založeniu ŠS na Slovensku, o jeho súčasnom postavení a hlavných problémoch. Medzi ne najmä patrí neúčasť obžalovaných a ich obhajcov na hlavných pojednávaniach. Pripustil, že mnohí z nich sa tým snažia mariť konanie najmä na základe vystavenia fiktívnych PN-niek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.