PREZIDENT CHCE "UKONČIŤ TYRANIU V BARME"
Americký prezident George Bush počas prejavu pred začiatkom olympijských hier v Pekingu vyjadril "vážne obavy" z dodržiavania ľudských práv v Číne
BANGKOK. "USA sú presvedčené, že čínsky ľud si zaslúži základnú slobodu, ktorá je prirodzeným právom všetkých ľudských bytostí," citovala dosluhujúceho šéfa Bieleho domu v thajskom hlavnom meste Bangkok britská BBC. V Thajsku Bush pokračuje vo svojom ázijskom turné, ktoré začal v pondelok v Južnej Kórei a ukončí dnes v Pekingu.
Chvála aj kritika
Bush pochválil najľudnatejšiu krajinu planéty za jej ekonomický rast, dodal však, že jedine rešpekt voči ľudským právam umožní hospodárstvu "využiť jeho plný potenciál". Americký prezident ďalej vyhlásil, že je optimistický pokiaľ ide o čínsku budúcnosť. Mladí ľudia, ktorí vyrastajú v čase slobodnej výmeny tovarov, budú podľa Busha skôr či neskôr požadovať aj "slobodnú výmenu názorov".
Celkový dojem z Bushovho prejavu je však zjavný: kritika čínskeho porušovania ľudských práv bola jeho hlavným odkazom. "Amerika zostáva v pevnej opozícii voči čínskemu zadržiavaniu politických disidentov, obhajcov ľudských práv a náboženských aktivistov," uviedol šéf americkej administratívy. "Prihovárame sa za slobodu tlače, slobodu zhromažďovania a pracovné práva nie preto, že chceme odporovať čínskym lídrom, ale preto, že dôvera v ich slobodnejší ľud je jedinou cestou, ako môže Čína naplno rozvinúť svoj potenciál."
Barma: Ukončenie tyranie
Bush pred odletom na otvárací ceremoniál 29. olympijských hier v Pekingu adresoval svoju kritiku aj smerom k thajskému susedovi, Barme. Tá si totiž dnes pripomína 20. výročie demokratického povstania, ktoré krvavo potlačila armáda. "Spoločne sa snažíme ukončiť tyraniu v Barme," povedal Bush. "Tento vznešený cieľ má obetavých víťazov a som šťastný, že jedného z nich som si zobral."
Prezident mal na mysli svoju manželku Lauru Bushovú. Tá priletela k thajsko-barmskej hranici a strávila jeden deň v utečeneckom tábore v Mae La, kde žije asi 35 tisíc barmských utečencov, ktorí utiekli zo svojich domovov.
--- LÍDRI ---
(sita)
Zišli sa v Pekingu
George Bush a predstavitelia ďalších krajín sveta prileteli včera do hlavného mesta Číny, aby sa dnes zúčastnili na otvorení pravdepodobne "najpolitickejších" OH v posledných desaťročiach. V Pekingu očakávajú podľa tlačovej agentúry Nová Čína účasť 80 hláv štátov, vlád a monarchov.
Austrálsky premiér Kevin Rudd, ktorý hovorí plynule po mandarínsky, tiež pred odchodom do Pekingu uviedol, že s predstaviteľmi Číny bude hovoriť o ľudských právach v krajine. Pred odchodom do Pekingu francúzsky prezident Nicolas Sarkozy poslal včera do Číny zoznam väzňov a aktivistov bojujúcich za ľudské práva, ktorých prípady znepokojujú Európsku úniu, uviedlo francúzske ministerstvo zahraničia. Sarkozy by mal pricestovať do Pekingu dnes predpoludním a očakáva sa, že odíde hneď po otváracom ceremoniáli.
Medzi svetovými lídrami, ktorí pricestovali do Pekingu včera, je podľa agentúry Nová Čína afganský prezident Hámid Karzaj, filipínska prezidentka Gloria Arroyová, ghanský prezident John Kufuor, prezident Burundi Pierre Nkurunziza, angolský prezident José Eduardo dos Santos a prezident Mozambiku Armando Guebuza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.