Korzár logo Korzár
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Veľký rozruch okolo Riapoša

n Zaujímavo sa vyvinula situácia okolo futbalistu Mikuláša Riapoša. Ešte donedávna menej známy útočník nerezonoval v mysliach fanúšikov, no v

posledných sezónach sa začal citeľne strelecky presadzovať. V posledných dvoch sezónach nastrieľal 50 gólov. Moldave pomohol k postupu do III. ligy, no v novej sezóne už oblieka dres druholigovej Spišskej Novej Vsi. Ako je známe, cez letnú prestávku došlo k zlúčeniu dvoch klubov ŠK Bodva nad Moldavou a TJ Družstevník Rešica. Po fúzii vznikol klub FK Bodva Moldava nad Bodvou s. r. o, ktorý hrá v III. lige. Jeho rezerva Rešica-Moldava B bude pôsobiť v IV. lige juh. A práve tu nastal problém, ktorý si obe strany vysvetľujú po svojom.

Klamal a podvádzal

"Miki s nami začal prípravu na novú sezónu. Trénoval s nami asi dva týždne. Odrazu sa však neobjavil na tréningu. Dôvod bol vraj ten, že ho bolí zub a preto nepríde na tréning. Takto absentoval 3-4-krát. Neskôr sme sa dozvedeli, že trénuje v Spišskej Novej Vsi, hrá v jej drese prípravné zápasy a strieľa góly. V denníku Korzár sa 22. júla funkcionári Spišskej vyjadrili, že získali Riapoša z Moldavy. Začal som vtedy pátrať na matrike, ako sa to mohlo stať - vraj na základe čestného prehlásenia. Išlo však o zavádzajúce klamstvo," tvrdí športový manažér FK Bodva Moldava nad Bodvou Vladimír Popovič. Pri fúzii dvoch klubov sa všetci hráči stávajú voľnými hráčmi, lebo vzniká nový klub. "Miki vydal čestné prehlásenie, že v Moldave nie je zaviazaný a chce ísť preč. Pritom 15. marca sa zaviazal, že vstupuje za tých istých finančných podmienok do novovytvoreného transformovaného tímu FK Moldava nad Bodvou s. r. o. Čiže hráč čestným prehlásením klamal, zavádzal a podviedol Spišskú Novú Ves, matriky VsFZ i SFZ a Moldavu," neskrýval rozhorčenie V. Popovič, podľa ktorého pôjde ešte o väčšiu kauzu, aká bola svojho času okolo Viazanka.

Neporušil normy, chybu urobili Moldavčania

"Hráč neporušil žiadne normy, ktoré sú dané Slovenským futbalovým zväzom. Prestúpil podľa regule SFZ a je riadne zaregistrovaný v Spišskej Novej Vsi, za ktorú odohral 1. kolo II. ligy a predstavil sa i v 1. kole Slovenského pohára proti Podbrezovej. Som hlboko presvedčený o tom, že bude hráčom Spišskej Novej Vsi dovtedy, po kým sa s týmto klubom dohodneme. Osobne si myslím, že Miki Riapoš bude hrať do pol roka vyššiu súťaž, ako teraz v Spišskej Novej Vsi. Má na to, aby hral aj vyššiu súťaž, ako naposledy IV. ligu v Moldave. Mimochodom, hráč nedával žiadne čestné prehlásenie. Neviem, odkiaľ má tieto informácie moldavská strana. O žiadnom čestnom prehlásení nieje žiadna zmienka ani na zväze. Vymysleli si ho len funkcionári Moldavy, ktorí urobili chybu a musia si ju priznať. Som presvedčený, že táto chyba je nezvratná," oponuje druhá strana, konkrétne Ladislav Pinko, ktorý zastupuje hráča.

Hrať mohol

Fakt je ten, že Riapoš v 1. kole nastúpil za Spišskú Novú Ves a dokonca sa na víťazstve 2:0 v Dolnom Kubíne podieľal jedným gólom. "Mohol nastúpiť, lebo mal platnú riadnu registračku vystavenú zväzom - matrikou VsFZ. Do dnešného času sme čakali za úradnou správou, aby sme sa na jej základe odvolali. Lenže, niet sa na čo odvolávať, lebo prestupy v úradnej správe nevyšli. Vychádzajú raz za väčšie obdobie. Teraz však máme dôkaz, že hral za Spišskú Novú Ves, dokonca skóroval, preto sme sa odvolali s tým, že hráča zaregistrovali v Spišskej Novej Vsi protiprávne," je presvedčený V. Popovič a pokračoval: "Matrika VsFZ konzultovala tento prípad s matrikou SFZ, konkrétne s Milanom Sládkovičom. Z VsFZ mu povedali o čestnom prehlásení hráča a o transformácii klubov. Potvrdil, že na základe toho by sa mal stať voľným hráčom. Lenže pred dvoma týždňami som bol v Bratislave a tam mi potvrdili, že oni nemohli vedieť o prehlásení, ktoré máme my z 15. marca, a na ktorom sa všetci hráči zaviazali a súhlasili so zaregistrovaním do novovzniknutého klubu v Moldave."

Nič nepodpísal, činnosť mu nezastavia

"Nič také som nepodpísal. Určite tam nie je môj podpis," rezolútne odmietol tvrdenia o tom, že na prehlásení z 15. marca je jeho podpis Mikuláš Riapoš. Sfalšovali Moldavčania váš podpis? "Nemôžem to potvrdiť, ani vyvrátiť. Ak niečo také majú, nech sa tým preukážu a my to dáme na posúdenie grafológovi," poznamenal M. Riapoš. "Rozpráva sa o nejakom papieri možno už tri týždne, ale nikdy ho nikto nevidel. Vyhrážali sa Mikimu, že nenastúpi za Spišskú, lebo v úradnej správe vyjde, že má zastavenú činnosť. Neskôr mal zákaz vyjsť v ďalšej a ďalšej úradnej správe a prejde plno ďalších úradných správ a nikto mu nezastaví činnosť, lebo nie je na základe čoho," čudoval sa L. Pinko, ktorý o dĺžke zmluvy Riapoša so Spišskou Novou Vsou nechcel hovoriť: "Je to interná záležitosť a nebudeme sa k nej vyjadrovať."

Odvolanie na VV VsFZ

Na základe toho, že Riapoš nastúpil v prvom majstrovskom stretnutí za Sp. N. Ves, rozhodli sa Moldavčania podať na výkonný výbor VsFZ odvolanie voči rozhodnutiu matriky VsFZ. "Myslíme si, že týmto prípadom sa matrika veľmi nezaoberala. Mohla ísť hlbšie do prípadu a dôslednejšie, nielen preregistrovať hráča na základe čestného prehlásenia. To nie je kilo zemiakov. Hráč má predsa nejakú trhovú hodnotu. Išlo podľa mňa o unáhlené rozhodnutie matriky," dodal V. Popovič, ktorý sa odvtedy nespojil s Mikulášom Riapošom. "Hovoril s ním len majiteľ klubu pán Szalaba, ktorý mu zatelefonoval z dovolenky. Povedal mu, že ho lákala vyššia súťaž, preto sa tak rozhodol."

"Prečo Moldavčania nepodali odvolanie hneď, keď vedeli, že Miki je v Spišskej Novej Vsi. Odohral za ňu štyri prípravné stretnutia. Že čakali za prestupmi v úradnej správe? Pozor, Miki neprestupoval z Moldavy do Spišskej Novej Vsi! Má novú registráciu v Spišskej. Je riadne zaregistrovaným hráčom Spišskej Novej Vsi. Nikdy nebol zaregistrovaným hráčom v terajšom klube FK Bodva Moldava nad Bodvou. Opakujem, nikdy," zdupľoval L. Pinko.

Pokuta 306 000 Sk

Moldavčania poslali Riapošovi aj upozornenie o neplnení zmluvy o výkone športovej činnosti. "Dostal som upozornenie, že som porušil zmluvu a, že im mám zaplatiť 306 000 korún. Na tejto zmluve však bola hlavička FK Bodva Moldava nad Bodvou s. r. o. V tom čase, keď som podpisoval zmluvu, taký klub neexistoval. Bol len ŠK Bodva Moldava nad Bodvou. Navyše, ja som bol zamestnaný u pána Szalabu a dostal som výpoveď k 30. 6. 2008," priznal Mikuláš Riapoš. "Miki nemal podpísanú zmluvu. Zmluvu, ktorú mal s ŠK Bodva Moldava nad Bodvou trvala do 30. 6. 2008. Vlastne ju ani nemal. Čiže neexistujúci klub robil s hráčmi zmluvy," poznamenal L. Pinko.

Hoci uspejú, viac s ním nerátajú

Čo si sľubujete od odvolania? Ako by podľa vás mal teraz prípad skončiť, resp. čo by sa malo udiať? "Výkonný výbor si určite prešetrí materiály, ktoré mu posielame. Sme si istí, že na základe týchto dokumentov VV VsFZ zruší rozhodnutie matričnej komisie, rovnako tak zruší i registráciu hráča do Spišskej Novej Vsi a Riapoš sa opäť stane hráčom Moldavy." Rátate aj s tým, že neuspejete s odvolaním? "Nerátame. Neviem si predstaviť na základe čoho by sme nemali uspieť s odvolaním. Máme všetky dokumenty ošetrené. Navyše FK Moldava nad Bodvou podáva trestné oznámenie na Riapoša za podvod, lebo jeho čestné prehlásenie je účelovo zavádzajúce klamstvo." V. Popovič tvrdí, že neobchádzajú futbalový zväz, ako Prešovčania v súvislosti s prípadom Viazanko, podali odvolanie na VV SFZ. "Keďže však hráč podpísal zmluvu u notára, podávame trestné oznámenie na prokuratúru Košice-okolie."

Ak VV VsFZ uzná, že odvolanie je oprávnené, má Riapoš šancu hrať v Moldave? "Ak by ho matrika preregistrovala späť do Moldavy, vrátil by sa do klubu, no samozrejme, v klube s ním nerátame," konštatoval V. Popovič.

STRANU PRIPRAVIL TOMÁŠ PETRO

tomas.petrokorzar.sk

KTO JE MIKULÁŠ RIAPOŠ

Tento 27-ročný zakončovateľ začínal s futbalom v Trstenej. Neskôr sa cez Lokomotívu, 1. FC Košice, Spoje a Košickú Novú Ves dostal do V. Šariša, ktorému pomohol k záchrane v III. lige. Zároveň sa stal aj najlepším strelcom mužstva. Chýr o šikovnom útočníkovi sa rýchlo rozletel. Až do Česka. Bol na skúške vo Vítkoviciach, no zranil sa. Zahral si pol roka v Kyjove a nasledovala vojenčina v Banskej Bystrici, kde si zahral i tri zápasy pod vedením trénera L. Molnára. Zväčša však hrával za treťoligovú rezervu. Pred tromi rokmi bol s 18 gólmi najlepší strelec v Sečovciach. Vyhliadli si ho Lipany. Odohral za ne päť zápasov a hoci strelil šesť gólov, z klubu odišiel, lebo sa s vedením klubu nepohodli. Jeho kroky viedli do Buzice, kde sa v ročníku 2006/07 zaskvel 25 gólmi, čím sa stal najlepším strelcom IV. ligy juh. V uplynulej sezóne začal výborne v Buzici, kde nastrieľal 13 gólov, prestúpil do Moldavy, kde na jar pridal 12 gólov a zopakoval si tak 25 gólový nástrel za sezónu. Mikuláš Riapoš je jedným z najlepších kanonierov v regionálnych súťažiach. Po celý čas nad ním držal ruku Vladimír Popovič. Práve on ho stiahol do Moldavy, kde od začiatku roka 2008 začal pôsobiť v klube ŠK Bodva Boldava nad Bodvou ako športový manažér. "Oklamal aj mňa. Oklamal a sklamal aj majiteľa klubu, ktorý ho financoval a požičal mu peniaze na auto," potokol V. Popovič na margo hráča, ktorý výzorovo i štýlom hry trochu pripomína Čecha Jana Kollera, aj preto mu prischla prezývka Koller. Nie je však jediná. Na vojenčine ho volali Jancker, podľa bývalého útočníka Bayernu Mníchov Carstena Janckera.

Dva podpisy

Podpis Riapoša z Prehlásenia z 15. marca 2008 sa podobá na podpis zo zmluvy s FK Bodva Moldava nad Bodvou s. r. o, ktorá bola podpísaná u notára. Hráč rezolútne odmieta, že by podpisoval nejaké prehlásenie a súhlasil s preregistráciou do novovzniknutého klubu v Moldave.

Upozornenie

Moldavčania chcú za neplnenie zmluvy 306 000 korún. Mikuláš Riapoš si o tom myslí svoje a má presne opačný názor.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 579
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 546
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 061
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 032
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 831
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 11 528
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 529
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 752
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 647
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 605
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: V prvý deň testovania bol záujem vysoký, prišla tretina ľudí (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 37 911. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 134 obetí.

Celoplošné testovanie na Covid-19 na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.

Ilustračné foto.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop