KONFLIKT JE UŽ AJ V ABCHÁZSKU
Boje medzi gruzínskymi a ruskými ozbrojenými silami v kauzkazských separatistických regiónoch Južné Ostetsko a Abcházsko včera pokračovali. Rusi posilňujú svoju vojenskú prítomnosť na území Gruzínska, ktoré už aj bombardovali. Bezpečnostná rada OSN zatiaľ striktné stanovisko nevyslovila.
TBILISI/MOSKVA. Na územie gruzínskych separatistických provincií, ktoré sú dejiskom stupňujúceho sa ozbrojeného konfliktu, Rusko vyslalo ďalších 10 000 vojakov. Včera to uviedla gruzínska vláda, podľa ktorej prekročili hranice Južného Osetska šesťtisícové ruské posily, zatiaľ čo ďalších 4 000 ruských vojakov dopravili do abcházskeho prístavu Očamčira.
Tajomník gruzínskej Rady pre národnú bezpečnosť Alexander Lomaia medzitým informoval, že gruzínske sily sa z územia Južného Osetska takmer úplne stiahli: "Opustili sme prakticky celé Južné Osetsko ako výraz dobrej vôle a našej ochoty zastaviť vojenskú konfrontáciu." Podľa vyjadrenia nemenovaného zdroja z ruského velenia v regióne sa však v okolí juhoosetského hlavnéhomesta Cchinvali nachádzalo asi 7 400 gruzínskych vojakov a 100 tankov. Hovorca gruzínskeho ministra vnútra Šota Utiašvili včera informoval AFP, že Cchinvali majú pod kontrolou ruské sily.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Grigorij Karasin včera vyhlásil, že v Južnom Osetsku od začiatku bojov zahynulo vyše 2 000 ľudí. "Následky sú katastrofálne.
Zahynulo viac ako 2 000 ľudí, prevažne Osetov, väčšinou ruských občanov," citovala jeho slová tlačová agentúra ITAR-TASS.
Rusko bombardovalo mesto i letisko
Gruzínske ministerstvo vnútra včera informovalo, že ruské letectvo bombarduje mesto Zugdidi v západnej časti krajiny, neďaleko hranice s Abcházskom. Ako uviedol hovorca Šota Utiašvili, ruské lietadlá "odvčera neprestali bombardovať Kodorskú tiesňavu a teraz bombardujú aj Zugdidi". Údolie rieky Kodori je jedinou časťou Abcházska, ktorá zostáva pod kontrolou Tbilisi.
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili v sobotu vyhlásil, že Gruzínsko v oblasti odrazilo viaceré útoky abcházskych separatistov.
Ruské lietadlá včera napadli pristávaciu dráhu vojenskej základne v blízkosti medzinárodného letiska v gruzínskej metropole. "Ruské lietadlá zhodili niekoľko bômb na armádne letisko neďaleko medzinárodného letiska v Tbilisi," informoval tajomník gruzínskej národnej bezpečnostnej rady Alexander Lomaia. "Lietadlá sa tam nenachádzali žiadne, cieľom útokov bolo
zničiť pristávaciu dráhu," dodal.
Moskva chystá námornú blokádu
Ruské vojnové lode v Čiernom mori sa pripravujú na námornú blokádu, aby zabránili dodávke
zbraní a iného vojenského materiálu do Gruzínska. Včera to uviedla ruská tlačová agentúra Interfax, ktorá cituje nemenovaný zdroj z námorného veliteľstva. Tlačová agentúra RIA Novosti medzitým citovala iného vysokého predstaviteľa ruského námorníctva, ktorý formálnu blokádu gruzínskeho pobrežia poprel. "Naši námorníci dostali úlohu zabrániť, aby sa dodávky zbraní a iného vojenského materiálu dostali po mori do Gruzínska," uviedol zdroj agentúry Interfax.
Ako však uviedol pre RIA Novosti nemenovaný predstaviteľ námorných síl, správy o blokáde "nezodpovedajú skutočnosti". "Pobrežná blokáda by znamenala vojnu s Gruzínskom. Nie sme vo vojnovom stave s Gruzínskom," upozornil zdroj. Zároveň potvrdil, že vojnové lode ruskej čiernomorskej flotily sa presunuli do východnej časti mora, blízko gruzínskeho pobrežia, kde sa už predtým nachádzali tri výsadkové plavidlá.
"V nedeľu ráno do tejto oblasti priplávali vlajkový raketový krížnik Moskva, torpédoborec Smetlivij a podporné lode." Podľa predstaviteľa dostali posádky príkaz "pripraviť sa na pomoc utečencom".
OSN je nejednotná, USA pohrozili
Bezpečnostná rada OSN v sobotu ukončila kolo neformálnych rozhovorov na tému bojov medzi Ruskom a Gruzínskom v separatistickom gruzínskom regióne Južné Osetsko bez konkrétnych výsledkov, informovali diplomati. "Prišli sme k záveru, že bude veľmi ťažké, pokiaľ nie nemožné, nájsť spoločný základ pre vyhlásenie," povedal pre novinárov belgický vyslanec pri OSN Jan Grauls.
Bezpečnostná rada OSN v piatok odložila diskusiu o sformulovaní výzvy na okamžité prímerie v gruzínskom separatistickom regióne Južné Osetsko s odôvodnením, že "niektorí členovia potrebujú viac času," povedal vtedy novinárom Grauls. Rokovania, ktoré pokračovali v sobotu, však rovnako želané výsledky nepriniesli. Situáciou v Gruzínsku sa bude zaoberať aj mimoriadny summit Európskej únie, ktorý by sa mal konať tento týždeň.
Podľa Lomaiu Gruzínsko v nedeľu vyzvalo Spojené štáty americké, aby plnili úlohu sprostredkovateľa v rokovaniach s Ruskom o vyostrujúcej sa kríze v Južnom Osetsku. "Požiadali sme americkú ministerku zahraničných vecí Condoleezzu Riceovú, aby sprostredkovala rozhovory s Rusmi a odovzdala im náš odkaz," povedal pre AFP.
Biely dom včera varoval Rusko, že v prípade pokračovania útokov na Gruzínsko mu hrozí "významné" a dlhodobé narušenie vzťahov s USA.
Autor: sita/afp/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.